SCM Timisoara pierde duelul alb-violet de sub panou de la Pitesti

TIMISOARA. FC Arges s-a impus in partida din cadrul turneului 10 disputat impotriva SCM Timisoara in Sala din Trivale. Echipa banateana, cu o accidentare de ultima ora, chiar a capitanului Sherwood Brown, a gresit prea mult pentru a emite pretentii la victorie, in ciuda unui meci echilibrat.

Primul sfert a fost si cel mai frumos din acest joc, cu ambele echipe trecand la conducerea partidei. Gazdele au avut insa avantaj la prima sirena, 26-24 si l-au marit la pauza mare si pe fondul greselilor banatenilor, 45-36.

Cu o banca mai solida, dar si cu o diferenta maxima de 16 puncte, pitestenii s-au distantat si in sfertul 3. „Leii din Banat“ au revenit in ultima secventa, au provocat emotii gazdelor, dar nu au reusit sa intoarca scorul. Timisoara, care a dominat la unele capitole, a fost mai slaba acolo unde era mai important, la aruncarile la cos, iar in cele din urma Pitestiul s-a impus meritat, 79-72, desi in alte conditii, rezultatul putea fi invers.

Nikola Jevtovic cu 20 de puncte si 6 recuperari a fost cel mai bun jucator al invingatorilor. De la banateni, Nikola Gajic a impresionat cu 17 puncte si 7 recuperari.

Sambata, SCM Timisoara va juca impotriva Sibiului, o alta echipa de top din Liga Nationala de baschet masculin.