SCM Timisoara, la un pas de Final Four-ul Cupei Romaniei de baschet masculin

TIMISOARA. SCM Timisoara s-a impus fara mari probleme in meciul tur din sferturile de finala in fata celor de la BCM U Pitesti si este aproape de calificarea in careul de asi al Cupei Romaniei.

Baschetbalistii lui Dragan Petricevic au condus jocul inca din primul sfert al intalnirii, in care apararea a functionat foarte bine si a permis oaspetilor sa inscrie doar 7 puncte, in timp ce timisorenii au reusit 24. Timisorenii au continuat sa domine intalnirea, iar la pauza mare aveau un avantaj confortabil, 43 – 20.

Argesenii au incercat sa revina in joc si au castigat cu 23-17 sfertul al treilea. Ultimul sfert a revenit tot Timisoarei, care a pus un ecart de 10 puncte intre ea si BCMU Pitesti, iar scorul final a fost 91 – 66.

Cel mai bun marcator al Timisoarei a fost Sherwood Brown, care a reusit 27 de puncte. Restul punctelor au venit de la Komatina – 18, Franklin – 14, Pesakovic – 12Dragoste – 8, Gorgemans – 6, Lazar – 6. De la oaspeti, Justas Tamulis a reusit cele mai multe puncte, 17.

SCM Timisoara a facut astfel un pas important catre calificarea in Final Four. Returul partidei cu pitestenii este programat in 8 ianuarie, de la ora 17.