SCM Timisoara incepe cu o victorie faza a doua a campionatului. Banatenii aproape de 100 de puncte inscrise in fata Focsaniului

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet si-a confiormat statutul de favorita in duelul cu CSM Focsani si a fost aproape sa inscrie 100 de puncte intr-un meci pentru a patra oara in acest sezon.

Timisorenii au dominat partida de la un capat la celalalt, fara a oferi prea multe sanse formatiei oaspete. SCM winsed.swiss Mozzart Bet avea 7 puncte avantaj dupa prima sirena, iar la pauza mare conducea cu 40 – 30. Evolutia buna a continuat si in ultimele doua sferturi, in care au pus pe tabela 30, respectiv 28 de puncte. S-a incheiat 98 – 69, baschetbalistii banateni fiind a doua oara in meciuri consecutive aproape sa puna 100 de puncte pe tabela.
Edward Petrescu si Dorde Dimitrijevic au fost cei mai buni marcatori ai Timisoarei, cu cate 19 puncte, Adam Mirkovic a inscris 14, iar podiumul marcatorilor a fost completat de Scott Grayson, cu 11. Ceilalti marcatori au fost in ordine: Igor Kesar – 8, Nikola Gajic – 7, Antonio nasturescu – 6, Roland Stanciu – 5, Luka Mitrovic – 4, Laszlo Lazar – 3, Serban Horja – 2.

Pentru oaspeti, cel mai bun marcator a fost Justin Baker, autor a 20 de puncte.
SCM winsed.swiss Mozzart Bet joaca urmatoul meci in campionat tot pe teren propriu, in 3 februarie, in compania celor de la Petrolul Ploiesti.