SCM Timisoara acuza o viciere de rezultat la partida de la Sibiu

TIMISOARA. Echipa de baschet SCM Timisoara a pierdut meciul din etapa a VII-a a Ligii Nationale, jucat in deplasare cu CSU Sibiu. A fost 100-96, dupa prelungiri (84-84, la finele a 40 de minute) si dupa ce SCM Timisoara a condus cu 84-81, moment in care a intervenit vicierea de rezultat.

CSU Sibiu a inscris la acea faza trei puncte: dintr-o aruncare libera si dintr-un cos de doua puncte venit pe recuperarea mingii dupa a doua libera ratata, cand mai erau 11 secunde de joc. Acesta a fost momentul greselii grave de arbitraj, cand patrunderea in spatiul de trei secunde a aruncatorului (Cristopher Cooper, marcatorul tuturor celor trei puncte) s-a făcut cu incalcarea regulamentului. Clubul banatean considera ca este vorba de o viciere de rezultat si protesteaza printr-un comunicat semnat de directorul SCM Timisoara, Vasile Ruset.

„Sub masca „nimeni nu este perfect”, incercam de multe ori sa ne ascundem propriile greseli. Atunci cand aceste greseli au un efect direct negativ asupra unor persoane, acestea tind sa exacerbeze respectiva situatie, neintelegand ca nimeni nu este perfect. Nici noi, ca indivizi sau ca organizatie, nu sustinem ca suntem perfecti. Departe de noi gandul de a infiera greselile unora, care ne afecteaza in mod direct. Dar, atunci cand acestea au repercursiuni majore asupra clubului SCM Timisoara, suntem obligati a intra si in analiza cauzalitatii lor. Am folosit aceasta introducere pentru a prezenta o grava greseala de arbitraj, petrecuta in sfertul al IV-lea al meciului de baschet CSU Sibiu – SCM Timisoara, in momentul in care mai erau 11,4 secunde de joc, la scorul de 84-82 in favoarea echipei noastre. Dupa cum puteti vedea si in succesiunea de fotografii alaturata, jucatorul Christopher Cooper de la echipa gazda, a trimis mingea spre cos de la linia de aruncari libere. In conformitate cu Regulamentul jocului de baschet, jucatorul care aruncă la cos, nu are voie sa intre in spatiul de 3 secunde inainte ca mingea sa atinga panoul sau inelul.

Cooper a pasit in spatiul de trei secunde si nu a fost sanctionat de cei ce au condus jocul. In cazul in care s-ar fi luat decizia corecta, echipă noastra ar fi primit posesia mingii, la scorul de 84-82 in favoarea sa. Este o grava greseala de arbitraj, care consideram ca ne-a privat de obtinerea victoriei in cadrul celor 40 de minute de joc. Adica viciere de rezultat, avand in vedere momentul in care s-a produs aceasta greseala de arbitraj. Errare humanum est, sed perseverare diabolicum! Nu sustinem neaparat ca a fost o greseala voita din partea celor trei arbitri ai partidei (din care doi sunt internationali), dar vom urmari cu atentie inregistrarile jocurilor precedente si partidele viitoare, si, daca vom considera ca echipa noastra a fost/va fi nedreptatita intr-un mod sistematic, in momente cheie ale jocului, vom depune memoriu la Federatia Romana de Baschet. Felicitari ambelor echipe pentru spectacolul oferit la Sibiu, intr-un meci peste media campionatului”, se arata in comunicatul semnat de Vasile Ruset.