SCM Timisoara a fost in meci pana aproape de sfarsitul jocului la Voluntari

TIMISOARA. Dupa esecul neasteptat de la Galati, SCM OHMA Timisoara a pierdut si pe terenul unei fruntase, chiar detinatoarea Cupei Romaniei, CSO Voluntari, intr-un meci ce a contat ca restanta, pentru prima runda. Ilfovenii s-au impus mai greu decat o arata scorul la capatul unei intalniri echilibrate cu 74-66.

Banatenii au inceput perfect meciul, 0-7, dar un scurt-circuit intre defensiva si atac a facut ca gazdele sa inscrie 13 puncte la rand. Dupa prima sirena, amitrionii aveau 21-15 si chiar daca s-au desprins si la 10 puncte, 27-17, banatenii au reusit sa ontre in joc, mai ales datorita lui Gajic si Olah. Violetii au ajuns chiar la o posesie in spate, dar Badiu a profitat de o recuperare ofensiva si a marcat pe sirena, 40-35 la pauza mare.

Timisoara a redus din nou din diferenta, 45-43, dar in continuare s-a marcat destul de putin si diferenta de la pauza mare s-a consemnat si dupa sfertul 3, 56-51. Cand banatenii au incercat s arevina, s-au lovit de un excelent Vlad Moldoveanu, care a aruncat de doua ori de la distanta pentru a-si duce echipa spre victorie. Elevii lui Dragan Petricevic au luptat pana in ultimele secunde, dar soarta nu s-a mai schimbat, 74-66.

Vlad Moldoveanu a fost omul meciului cu 17 puncte, 8 recuperari si doua pase decisive. Alex Olah a fost cel mai bun jucator al oaspetilor cu 18 puncte, 6 recuperari si doua pase decisive. Nikola Gajic si-a trecut in cont 13 puncte, 11 recuperari si 5 pase decisive.