SCM Timisoara a avut un prim sfert perfect, dar a pierdut dramatic meciul cu Sibiul. Din fericire merge in Top 6

TIMISOARA. La un moment dat, SCM arata excelent in lupta pentru accederea in Top 6, iar pentru acest ideal a curs multa transpiratie. Victorii frumoase si muncite, urmate insa de esecuri pe linie. La Dinamo, acasa cu Clujul, la Oradea si in aceasta seara cu Sibiul. Trupa lui Dragan Petricevic parea ca are meciul in mana dupa 10 minute, 33-12, dupa o prestatie excelenta, dar finalul a contat. Esec cu 80-84, insa jocul rezultatelor o arunca pe gruparea banateana in Top 6.

Nu sunt multe de spus despre meciul in care Timisoara nu a avut „banca” si in care i-a lipsit acea „rautate” pozitiva de care era nevoie mai mult ca niciodata. Violetii au avut un prim sfert perfect, dupa care au urmat doua dezastruoase. Sibiul nu juca in aceasta seara cu o calificare pe masa, dar si-a respectat blazonul si a reusit sa castige in ultimele doua minute o partida intensa, care a facut o buna propaganda baschetului.

Noroc cu victoria campioanei din Oradea la Craiova, iar in Top 6 merge si Steaua, si Dinamo, si Timisoara, alaturi de deja calificatele Oradea, Sibiu si Cluj.

Franklin a reusit 27 de puncte pentru gazde, iar Brown a contribuit cu 10 puncte si 11 recuperari, avand un meci foarte bun. De la invingatori, Stewart a reusit 23 de puncte.