SCM Poli Timisoara a terminat pe podium turneul final al Cupei Romaniei la handbal masculin

TIMISOARA. Duel echilibrat pe semicerc, dar castigat de echipa mai valoroasa si mai experimentata. Finala mica a turneului Final 4 al Cupei Romaniei la handbal masculin s-a disputat intre SCM Poli Timisoara si CSM Bacau. Violetii s-au impus cu 30-28, putin mai usor decat o arata scorul, la pauza diferenta fiind de trei goluri, 16-13.

CITESTE SI: Copiii isi doresc sa vina la scoala. Trebuie sa avem speranta si sa ne obisnuim sa traim cu aceasta pandemie! Mesajul medicului Cristian Oancea de la Timisoara. Video

Bacaul a condus doar in debut cu 2-1, dupa care banatenii au preluat initiativa si au condus ostilitatiile pana la final. Doar la inceptul partii secunde a mai existat un echilibrul total, 17-17, dar banatenii au stiut astazi sa isi apropie victoria, cu portughezul Baros in mare forma, acesta fiind si golgheterul partidei, demonstrand inca de pe acum ca este un transfer reusit.

Au evoluat aproape toți jucatorii trecuti pe foaia oficiala, opt dintre ei fiind si pe lista marcatorilor: Barros 9, Sadoveac 6, Fenici 5, Baican 4, Somlea 3, Caba 1, Calin Dedu 1, Neamtu 1. La gruparea bacauana, principal marcator a fost Serhel Bahdan cu 7 goluri. Trebuie remarcat si debutul tanarului portar Claudiu Pal, care a aparat o aruncare de la 7 metri in repriza a doua.

Alb-violetii au o zi de pauza, iar marti, de la ora 17, incep campionatul! Tot la Sf. Gheorghe, in primul turneu de sala, va fi infruntarea cu Potaissa Turda!