SCM Poli Timisoara a incheiat un sezon dezamagitor cu o victorie. Urmeaza Cupa

TIMISOARA. Prim-divizionara de handbal masculin SCM Poli a inchis campionatul cu o victorie, 34-30 cu CSU Suceava, formatie ce va merge la barajul de supravietuire. A fost doar a 12-a victorie pentru banateni, care au mai inregistrat doua remize si 14 infrangeri, care i-au trimis pe locul 9, cel mai slab din ultimii ani.

Si meciul de marti a fost echilibrat, cu goluri spectaculoase si schimbari de lider. Poli a inceput cu 4-1, dar sucevenii au intors la 4-5 si 5-6. Elevii lui Vlad Caba au preluat conducerea, 12-9 si au intrat la cabine in avantaj, 17-14.

In repriza secunda, adversarii nu au putut reveni la o distanta mai mica de trei goluri, iar la mijlocul mitanului, Poli s-a desprins si la 27-20. Diferenta maxima a fost de 8 goluri, 31-23, dar pana la final, Suceava a mai redus din diferenta, scorul final fiind 34-30.

Ca si in partidele precedente, Sadoveac a fost cel mai bun marcator al echipei, de aceasta data cu 9 goluri.

Pentru Poli urmeaza o mica pauza, dupa care va intra in focurile Cupei Romaniei. In primul tur va evolua cu Pitestiul, iar in cazul unei victorii cu invingatoarea din duelul Iasi – Buzau.