Sase – sase! Victorie muncita pentru Timisoara pe terenul echipei Laguna Bucuresti

SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a reusit sa obtina a doua victorie in Liga Nationala de baschet masculin, scor 83-76 pe terenul Lagunei Bucuresti in cadrul conferintei B. „Leii din Banat” au sase meciuri castigate, din sase posibile in toate competitiile in care sunt angrenati.

Primul sfert a fost spectaculos, cu rasturnari de scor si cosuri formidabile, banatenii terminand in avantaj prima secventa, 21-24. Gazdele au egalat in startul sfertului secund si au preluat conducerea, 38-35, dar Timisoara a replicat printr-un partial de 9-0, iar la cabine s-a intrat cu scorul de 39-46.

Banatenii nu s-au simtit deloc bine in sefrtul 3, cand au facut mai multe greseli si au ratat aruncari usoare, gazdele profitand preluand conducerea cu 10 minute inainte de final, 60-57. SCM si-a dat insa examenul in ultimul sfert si a controlat lupta de sub panouri impunandu-se meritat, dupa un meci demn de prima liga, 76-83.

Ilija Djokovic (16 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperari, 3 interceptii), Nikola Gajic (15 puncte, 10 recuperări, 4 assist-uri) si Adam Mirkovic (14 puncte, 2 recuperari, 2 pase decisive) au fost liderii banatzenilor in acest joc, de la gazde remarcandu-se Blondin – 20 de puncte cu 6 pase decisive si Phevadze, 19 puncte, 9 recuperari.