S-au trezit tarziu! Handbalistii de la Poli Timisoara au pierdut si la Focsani

TIMISOARA. Sarbatori… reci se anunta la prim-divizionara de handbal, care la sfarsit de an este din nou cea mai slaba dintre echipele SCM Timisoara. Handbalistii au pierdut pentru a doua oara in acest campionat in fata Focsaniului.

Partida din Vrancea a contat pentru runda a 14-a, prima a returului Ligii Zimbrilor. Partida a fost dominata copios de gazde, chiar daca pana la urma diferenta a fost de doar doua goluri. Poli a marcat primul gol abia in minutul 5, cand gazdele au inscris deja de patru ori, iar in minutul 23, tabela arata un scor neverosimil, 18-6! Pana la puaza, oaspetii au mai revenit putin, 19-11.

In partea secunda, gazdele au mentinut un avans constant de sapte goluri, dar pe final nu au mai fortat si banatenii au marcat la foc automat reusind sa piarda la o diferenta onorabila, 30-28. Per total, un nou campionat sub asteptari, locul 11, de baraj, cu 3 victorii, doua remize si noua infrangeri.

Mihaita Miroiu si Bogdan-Catalin Rata au marcat cele mai multe goluri de la gazde, 6, respectiv 5, de la banateni remarcandu-se Sadoveac, cu 9 goluri din 15 aruncari si Marjanovic, 6 din 6, cu 4 din 4 de la 7 metri.

A fost ultimul meci oficial din 2023, Poli urmand sa se reuneasca la inceputul anului viitor. Urmatorul meci oficial este programat in 4 februarie, acasa, cu CSM Bacau.