Rugbystii de la SCM Timisoara se impun si la Cluj. Al doilea meci castigat cu bonus ofensiv

TIMISOARA. SCM Timisoara a dominat de la un capat la altul duelul cu Universitatea Elbi Cluj din etapa a II-a a Ligii Nationale de rugby, chiar daca in repriza a doua a avut si momente in care a jucat cu doi oameni in minus.

Cei care au deschis scorul in intalnirea de pe stadionul Iuliu Hatieganu au fost clujenii, dintr-o lovitura de pedeapsa a lui Marzac. Timisoara a revenit si a inscris imediat doua eseuri prin Stetco si Altinok, doar unul transformat de Gabriel Rupanu. Pana la pauza, banatenii au mai culcat balonul de doua ori in terenul de tinta ardelean, o data prin Tevita Manumua, iar a doua oara prin Andrei Muresan. Doar primul dintre acestea a fost urmat si de o transformare, tot a lui Rupanu, iar la pauza banatenii aveau 24-3.

Timisorenii au mai inscris un eseu in debutul partii a doua prin Stetco, transformat de acelasi Rupanu. Clujul a redus din diferenta prin eseul reusit de Ursu, urmat de transformarea lui Marzac.

Pana la finalul intalnirii, Timisoara a mai reusit doua eseuri, prin Stetco si Melvin Mumbi, ambele transformate de Jipa. In ultimele minute ale jocului, Dragos Ser si Robert Murariu au primit cartonase galbene, astfel ca Timisoara a terminat meciul in 13 oameni. Chiar si asa, banatenii nu au mai primit puncte si s-au impus cu 45 – 10.

In runda viitoare, SCM Timisoara va juca in deplasare impotriva Stiintei Baia Mare, echipa care in aceasta runda s-a impus cu 34-20 pe terenul campioanei Dinamo, dupa ce bucurestenii au condus la pauza cu 20-10.

Pareri

1. Până la meciul cu Baia Mare va mai fi un meci acasă, în 27 aprilie,cu Dinamo 🙂