Rugbystii de la RCM Timisoara au pierdut primul meci din play-off: 17-23, la Bucuresti, in fata Stelei

Elevii lui Chester Williams au castigat totusi punctul defensiv, iar in meciul urmator vor evolua tot in deplasare, cu Farul Constanta.
RCM Timisoara a fost cea care a deschis scorul, in minutul 4 prin Calafeteanu, care a transformat o lovitura de pedeapsa. Stelistii au egalat insa tot din lovitura de pedeapsa,prin Vlaicu(11′).Si tot ei au dus scorul la 6-3 peste doar patru minute gratie dropgol-ului reusit de Dumbrava. Bucurestenii nu s-au oprit, au profitat de o greseala a lui Lemnaru si Cazan a culcat balonul in terenul timisorenilor, urcand scorul la 11-3 (27′). Calafeteanu a mai redus din diferenta, tot dintr-o lovitura de pedeapsa(39′), dar acelasi Dumbrava a mai reusit un dropgol si a refacut diferenta de opt puncte in favoarea Stelei(14-6), diferenta cu care s-a si intrat la cabine.
In primele 25 de minute ale reprizei secunde, stelistii si timisorenii si-au impartit loviturile de pedeapsa. Vlaicu a transformat doua lovituri de penalitate pentru bucuresteni, iar Calafeteanu, doua pentru RCM. Astfel, cu un sfert de ora inainte de final, diferenta pe tabela era aceeasi cu cea inregistrata la pauza: opt puncte in favoarea gazdelor.
In minutul 69, Vlaicu a majorat insa avantajul, bifand inca trei puncte tot din lovitura de pedeapsa. Timisorenii au fortat pe final,  iar Lemnaru, ajutat de Kinikinilau si Rose a reusit un eseu, dar meciul s-a incheiat cu victoria Stealei: 23-17.
Dupa aceasta infrangere, banatenii se afla pe locul trei in clasamentul play-off-ului.