Romania isi revine din placaje si invinge Spania. Jucatorii de la Timisoara, decisivi

TIMISOARA, In sfarsit o victorie muncita pentru nationala Romaniei in Rugby Europe Championship. Stejarii au trecut deja de un adversar traditional, aflat pe un traseu ascendent, fata de nationala noastra, Spania. Dar totul este bine cand se termina cu bine, Romania a invins cu 24-7, dupa 6-0 la pauza.

Partida a fost destul de dinamica, insa s-a pus mult accent pe defensiva de ambele parti. Stejarii au evoluat tactic excelent, iar in prima parte doar Vlaicu a punctat, reusind doua transformari ale unor lovituri de pedeapsa, din trei incercari, 6-0.

Partea secunda s-a jucat mai mult in jumatatea noastra. Ibericii au presat in continuu, dar Stejarii s-au aparat eroic si au profitat de greselile adverse. Jucatorul Timisoarei, Ionel Melinte a reusit primul eseu al meciului, finalizand o actiune buna a lui Surugiu. Chiar si la 19-0 au mai fost emotii, dar romanii au rezistat in 22-ul propriu. In cele din urma, ibericii au profitat de o greseala a lui Ser si au reusit un eseu, transformat. Mai erau doar doua minute, timp insa suficient ca Melinte sa mai reuseasca un eseu si sa stabileasca scorul final, 24-7.

In afara de Melinte, Timisoara a mai avut in meciul de la Botosani alti 4 jucatori in echipa de start, care au pus serios umarul la victorie, Capatana, Pungea, Fercu si Simionescu. Pe banca au fost alti trei jucatori de la Saracens, Popa, Poparlan si Maliepo.

Romania are doua esecuri si acum o victorie in aceasta editie a REC si va evolua in Rusia in etapa viitoare.