Ripi, la al doilea succes in Antalya. Echipa din Timisoara a invins o formatie din prima liga din Bosnia

TIMISOARA. Ripensia a jucat in prima zi din februarie, al patrulea meci din acest an, totodata al doilea din cantonamentul din Antalya. Toate cele patru confruatari disputate in 2019 s-au soldat cu acelasi deznodamant, victoria ros-galbenilor.

In fata prim-divizionarei din Bosnia si Hertegovina, Celik Zenica, elevii lui Alex Pelici s-au impus cu 1-0, la fel ca in cealalta partida jucata in Antalya contra formatiei din Coreea de Sud, Daejeon Citizen.

Unicul gol al meciului cu Zenica a fost reusit in minutul 69. Calin Toma a expediat un sut spre coltul lung al portii adverse, iar Andrei Dumiter a urmarit balonul si l-a trimis in plasa din alunecare, de la sase metri.

In afara reusitei, Ripi a mai avut o ocazie importanta, prin Mansour, care a reluat cu o lovitura de cap balonul din marginea careului mic. Goalkeeper-ul adversarilor a reusit insa sa respinga. De partea cealalta, portarul George Paduraru, a avut o interventie salvatoare in minutul 35.

Ripi invinge astfel una din cele mai cunoscute echipe din Bosnia, formatie ce joaca in prima liga.

Iata si alcatuirea formatiei noastre in confruntarea cu Celik Zenica.

Ripensia: Paduraru (‘60, Moldovan) – Straut (’60, A. Popa), Tinc (’46, Apro), Hecsko (’72, Tieranu), C. Toma (‘75, Ardelean) – Dobie (‘68, Burdet), Anghelina (’46, Stoi) – Monea (’55, Chera), Zaluschi (’68, Istratescu), Dumiter (’72, Cluci) – Mansour (’46, Badauta). Urmatorul meci al Ripensiei se va juca sambata, 2 februarie. Adversara va fi gruparea din Seria a III-a a Ligii a III-a, U Craiova 1948.