Ripensia Timisoara vine cu un punct mare obtinut in fata unei echipe de podium

TIMISOARA. Jocul al doilea din etapa a 9-a a ligii secunde s-a disputat la Medias, casa celor de la FC Hermannstadt, formatia sibiana intalnind o echipa aflata in degringolada, dar care are multe de aratat, Ripensia Timisoara.

Au fost 90 de minute foarte bune, in care s-a alergat extrem de mult. Au fost faze frumoase, executii spectaculoase si patru goluri. S-a terminat 2-2, un rezultat echitabil, dar parca Ripensia cu putin noroc putea veni acasa cu toate punctele.

Dupa o perioada de tatonare, sibienii au avut prima ocazie. O lovitura libera din lateral stanga executata de Petrescu, rade vinclul, iar arbitrul Bogdan Dumitrache din Bucuresti vede corner, desi nu a fost cazul. Urmeaza centrarea si Ionut Stoica, incredibil de nemarcat inscrie fara probleme, 1-0, minutul 15. Ripi se trezeste la realitate si prinde curaj. Coulibaly scapa de marcaj, dar nu reuseste sa puna in pericol poarta lui Pop, insa in minutul 26 primeste inca o pasa excelenta de la Piftor si capitanul echipei nu mai rateaza, 1-1. Luati prin surprindere, sibienii incearca sa preaia ostilitatile, insa banatenii sunt mai periculosi. Golda scapa pe partea stanga in minutul 42, a intrat in careu, si-a facut loc pentru a suta si a trimis frumos, dar in bara, apoi dupa niciun minut Morariu a reluat si el pe poarta, dar nu destul de periculos pentru a marca.

Repriza secunda incepe cu Sibiul in atac, iar Buhacianu obtine un 11 metri la un contact cu portarul Rus. Petrescu inscrie plasat si face 2-1, minutul 50. Gazdele mai au apoi doua sanse de a se desprinde, prin Balaure, dar Rus a fost la post. Ripi se trezeste din nou la timp, iar in minutul 67 vine egalarea. Sturzu centreaza bine din dreapta, Golda lasa inteligent pentru Valerii Macritchii, care inscrie cu sange rece din 10 metri, 2-2. Finalul partidei este intens. S-a jucat mai mult si pe contre, cu un plus de posesie pentru gazde, dar cu ocazii pentru Ripi. Stoi a avut in minutul 90 si 92 doua suturi excelente din afara careului, dar Ionut Pop a salvat miraculos.

Asadar, 2-2, Sibiul pierde primele puncte acasa si rateaza sansa de a urca pe primul loc, in timp ce Ripi rupe o serie activa de trei esecuri si obtine un punct mare, care poate servi si ca moral.

Ripensia: Rus – Sturzu, Tieranu, Lalic (Rogac 89′), A. Macritchii – Vidrasan, Coulibaly (cpt.), V. Macrițchii (Stoi 68′) – Morariu (Mitrov 78′), Golda (Mihai Ion 78′), Piftor.

1. Btavo baieti! Respect pentru efortul depus si sunteti cei mai grozavi si va admir.Haideti ca se poate,vor mai fi esecuri dar conteaza ca luptati si asta spune multe despre o echipa cu Inima de Leu.Super fain Ripensia