Ripensia Timisoara, victorie clara in ultimul amical

TIMISOARA. Dupa seria de partide amicale din Antalya, terminata cu un egal, o victorie si un esec, Ripensia a disputat sambata ultimul test inainte de inceperea campionatului. Echipa banateana s-a deplasat la 100 km de oras pentru a juca impotriva unei echipe de top din C8, Crisul Chisineu Cris.

CITESTE SI: Primul observator meteo al orasului, unul dintre cele mai moderne studiouri foto din imperiu, banci si cafenele de lux, toate functionau candva in cladirile ce strajuiesc Piata Sf. Gheorghe din Timisoara. Povestea lor spusa de Muzeul National al Banatului

Prima repriza a fost destul de echilibrata, dar cu sanse mai multe si mai mari de gol ale Ripensiei, in timp ce in partea secunda au „curs” pe Cris si reusitele. Calin, revenit dupa un imprumut ratat la UTA a deschis scorul cu o lovitura de cap in minutul 52, apoi Stoica a facut imediat 2-0, cu un sut plasat din 10 metri. Piftor, foarte activ in meci a punctat din 11 metri in minutul 80 si a stabilit scorul final, Chisineu Cris – Ripensia 0-3.

A fost un test util cu o echipa buna a ligii a III-a. Ma asteptam la o desfasaurare a jocului la o singura poarta, mai ales in prima repriza, mai mult atacuri pozitionale in care nu am reusit sa desfacem, sa gasim solutii si sa marcam. In repriza a doua, pregatirea noastra, inteligenta noastra de joc, organizarea de joc si-au spus cuvantul si am reusit sa marcam de 3 ori. Sigur, e clar ca mai sunt aspecte de reglat, in special in faza ofensiva, dar astea mereu vor fi pentru ca cerintele si asteptarile mele sunt mari, dar sper ca baietii sa inteleaga ca acolo in ultima zona e vorba de decizia lor, inspiratia lor si sunt convins ca vom arata bine in campionat„, a spus la finalul meciului antrenorul timisorean Florin Fabian.

Ripensia va incepe oficial 2022 in weekend-ul viitor cu o deplasare la Targu Jiu, unde va intalni Viitorul Pandurii.

Ripensia: Rus – Morariu, Tieranu, Lalic, Gladun – Stoi, Calin – Mihart, Ene, Piftor – Golda. Au mai intrat: Dobre, Rogac, Fridrich, Vidrasan, Stoica, V. Macritchii, Matis, Morariu.