Ripensia Timisoara termina sezonul deasupra liniei. ACS Poli este ultima

TIMISOARA. Etapa a doua a returului a insemnat si ultima runda cu fotbal din Liga 2. Ripensia si ACS Poli aveau nevoie disperata de puncte, dar doar prima si-a indeplinit obiectivul.

CITESTE SI: Zeci de oameni au stat o noapte sub cerul liber la Timisoara, pentru a trage un semnal de alarma. Li s-a alaturat alpinistul Horia Colibasanu. Foto si video

Alexandru Pelici reuseste a treia victorie consecutiva la carma formatiei din Ciarda Rosie, e adevarat au fost si trei jocuri accesibile, dar cele 9 puncte erau vitale ca oxigenul. Astazi, trupa in rosu si galben a evoluat contra unei contracandidate la evitarea retrogradarii, Luceafarul Oradea si a reusit un joc bun care i-a adus un succes important. S-a terminat 2-0 (1-0) dupa o intalnire de calitate, cu multe ocazii de poarta. Catalin Badauta in minutul 26 si Mihai Hecsko in minutul 78 au marcat cele doua goluri ale partidei.

Cu aceasta victorie, a sasea din acest sezon, Ripensia a facut 25 de puncte, dintre care 10 in ultimele patru intalniri, Pelici aducand linistea de care era nevoie la echipa, dar si rezultatele care o fac pe Ripensia sa aiba o iarna linistita.

Din pacate, cealalta formatie din Timisoara care a jucat la ora matineului, ACS Poli, a incheiat seria de trei rezultate pozitive cu o infrangere la Braila. In urma acesti infrangeri, ACS Poli ramane doar cu 10 puncte si va ierna pe ultima pozitie. Astazi, Braila s-a impus cu 2-0, dupa golurile marcate de Hamza si Plesa.

In fine, ultima reprezentanta a orasului, ASU Politehnica va evolua de la ora 14 pe stadionul Stiinta cu Energeticianul Petrosani. Alb-violetii au nevoie de o victorie ca de aer pentru a avea parte de sarbatori fericite.