Ripensia Timisoara smulge un punct la Buftea cu un gol marcat in minutul 93

TIMISOARA. Ripi da lovitura cu Rapid, la ultima fază a jocului. Giulestenii rateaza victoria, cat si clasarea pe locul 2, insa banatenii au obtinut remiza pe merit reusind sa intoarca meciul de la o diferenta de doua goluri pentru gazde.

CITESTE SI: O capodopera demna de vechea Roma. Legendara transformare a raului Bega in canal navigabil si mintile stralucite ce au stat in spatele proiectului care a asezat Timisoara pe harta europeana a transportului pe apa

Rapid si Ripensia au disputat duminica, de la ora 11:00, primul lor meci oficial in 2021. Cele doua formatii de Liga 2 cu obiective diferite in acest sezon s-au intalnit la Buftea, pe baza Federatiei. In ciuda unui inceput lent, partida a avut ritm si pana la urma s-a dovedit a fi un thriller.

Prima repriza a fost echilibrata, cu putine ocazii mari, dar cu un plus pentru gazde. Cand jucatorii se pregateau sa intre la vestiare, Jorza a profitat de o respingere gresita a balonului a fundasilor oaspeti si a marcat cu un sut plasat din 16 metri.

Partea secunda incepe cu o ocazie monumentala ratata de banateni. Stoi a sutat puternic in transversala, mingea i-a revenit lui Sokovic, care cu poarta goala a ratat. In loc de 1-1 s-a facut 2-0, cand celalalt sarb, Lalic l-a faultat in careu pe Ursu, iar Hlistei a transformat lovitura de pedepasa.

In minutul 65, meciul parea incheiat, dar Ripensia a continuat sa lupte. Piftor si-a adus colegii in meci, recuperand o minge la mijlocul terenului si marcand senzational cu un sut de la aproape 30 de metri. In ultimul minut al partidei, 93, dupa o lovitura libera obtinuta si batuta de Mihai Ene, Andrei Macritchii a pus capul pentru un punct care va conta, 2-2.

De acest scor se bucura si Politehnica Timisoara, echipa ce a depasit in aceasta runda Rapidul.

A fost un joc frumos, spectaculos, cu ocazii la ambele porti, 4 goluri marcate, rasturnari de situatie. Una peste alta consider ca am facut un joc bun si rezultatul il consider meritat si echitabil. Un inceput de partida bun al nostru, ne asteptam ca Rapidul sa faca un pressing avansat. Ma bucur ca am gestionat bine acest inceput de joc, dupa care inexplicabil am avut o cadere pe finalul primei reprize. Am fost foarte naivi, nu am stiu sa gestionam acest final de prima repriza, am si primit acel gol dintr-o faza in care eram pozitionati cu 8-9 jucatori sub linia mingiei, dar ma bucur ca in a doua repriza am avut reactie, am reusit sa echilibram partida, dupa ce finalul primei reprize a apartinut gazdelor. Ma bucur ca am reusit sa intram in joc, am avut chiar o mare ocazie de a egala, dupa care din nou, pe o mare naivitate a noastra echipa gazda a reusit sa inscrie golul de 2-0. Ma bucur totusi ca am reusit sa avem reactie si consider ca finalul de joc ne-a apartinut atat din punct de vedere al posesiei, cat si al frecventei actiunilor de poarta. Rapidul mi-a lasat o impresie buna. Consider ca nu intamplator a ocupat locul din clasament inaintea acestei partide. Ramane una dintre echipele cu pretentii si cu sanse reale la promovare. Ii felicit pe baieti pentru atitudinea avuta pe tot parcursul jocului, chiar daca am incasat doua goluri pe niste naivitati ale noastre. Consider ca per total am facut un joc bun„, a spus la final antrenorul timisorean Cosmin Petruescu.

Rapid: Draghia – I. Voicu (cpt.), Ignat, Dandea, Florica (R. Ilie 85′) – Panoiu (Sefer 64′), Jorza – O. Ursu (R. Lazar 64′), Al. Ionița (Draghiceanu 74′), Hlistei (Finica 85′) – Ad. Balan.
Antrenor: Nicolae Grigore

Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Tieranu, Lalic, Gladun – Stoi (Ene 74′), T. Calin – Al. Popovici (cpt.)(Coulibaly 74′), Al. Neagu (Golda 74′), Piftor – Sokovic.
Antrenor: Cosmin Petruescu

In runda viitoare Ripensia va juca pe teren propriu impotriva unei alte formatii cu aspiratii la playoff, Csikszereda Miercurea Ciuc.

Pareri

1. Felicitări pentru puterea de a crede în orice sansa!Ripensia,vorba reclamei,…povestea merge mai departe!Chiar daca anul acesta nu,sa speram ca finalul va fi in Liga1!!!