Ripensia Timisoara se desparte de doi jucatori. Unul dintre ei este un marcator veritabil

TIMISOARA. Cu doar cateva zile inainte de reluarea pregatirilor, Ripensia Timisoara a ramas fara doi dintre jucatorii din comparttimentul ofensiv.

Formatia timisoreana a reziliat de comun acord intelegerile cu Nemanja Sokovic si Mihai Ion.

Nemanja Sokovic a venit la Ripensia în vara anului 2020. In prima stagiune petrecuta sub tricoul ”ros-galben” a jucat 26 de meciuri oficiale in total, marcand de sase ori. Una dintre reusite a fost bifata in Cupa Romaniei, in duelul cu Astra Giurgiu. In sezonul 2021/2022, Sokovic a evoluat in sapte dispute de campionat, inscriind un singur gol. A fost chiar prima reusita a acestui sezon, in minutul 35 al intalnirii cu Dunarea Calarasi, incheiata la egalitate, 3-3, pe stadionul Electrica. La cateva minute dupa acel gol Sokovic s-a si accidentat si a lipsit o buna perioada din prima parte a sezonului.

Mihai Ion a semnat cu ”Ripi” in vara lui 2021. A jucat pentru formatia timisoreana de sapte ori in Liga 2, respectiv de trei ori în Cupa, marcand o data in competitia K.O. A punctat chiar in minutul 1 al intalnirii cu Avantul Periam, castigat de Ripensia cu scorul de 4-1 in turul al III-lea al Cupei, acesta fiind cel mai rapid gol al formatiei timisorene in acest sezon.

Ripensia Timisoara va relua pregatirile pentru sezonul de primavara in 12 ianuarie.