Ripensia Timisoara se califica in faza urmatoare a Cupei. Marcatori in premiera pentru divizionara secunda

TIMISOARA. Ripensia Timisoara si-a respectat statutul de favorita si s-a calificat in faza urmatoare a Cupei Romaniei, dupa ce a invins echipa de liga a treia din Periam.

Formatia timisoreana a inceput cu Mosoarca intre buturi, pentru prima data in acest sezon, iar in linia de aparare a reaparut Rogac, accidentat in ultimele partide, De asemenea, partida de la Periam a reprezentat si debutul in ros-galben pentru Mihai Ion, fotbalist transferat cu putin timp inaintea debutului de campionat. Atacantul in varsta de 23 de ani a fost si cel care a deschis scorul inca din minutul 1 al intalnirii, si cu toate ca oportunitati de a inscrie au mai fost, 1-0 a fost si scorul pauzei.

Cosmin Petruescu a facut 3 schimbari la o pauza, iar dupa o ora de joc l-a trimis in teren si pe Emanuel Ernest. In trei minute acesta a resplatit increderea tehnicianului cu doua reusite in minutele 64 si 67. Echipa de liga a III-a a redus din diferenta prin Galatan, pentru ca dupa numai 1 minut Ernest sa reuseasca hattrick-ul si sa stabileasca scorul final, 4-1 pentru Ripensia.

Ripensia: Mosoarca-Morariu, Rogac, Fridrich, Gladun- Stoi, Taras- Vasluian, Rotea, Ion- Padurariu. Au mai jucat: Vidrasan, Ene, Mitrov, Ernest si Ciurel.

Formatia timisoreana s-a calificat astfel in faza a IV-a a Cupei, programata pentru data de 8 septembrie.

Pentru Ripensia urmeaza insa partida de campionat din acest final de saptamana, din deplasare, impotriva celor de la CSA Steaua, care la fel ca si ros-galbenii sunt neinvinsi in acest campionat.