Ripensia Timisoara s-a calificat in turul 3, faza nationala, a Cupei Romaniei. ‘Ripi’ a eliminat Giarmata, dupa prelungiri. FOTO!

Echipa din Campionatul Judetean a eliminat in turul doi al fazei nationale a Cupei Romaniei  pe Millenium Giarmata, formatie care a incheiat sezonul trecut pe locul al treilea in C4 si care are sanse sa evolueze din aceasta toamna in Liga a II-a.
Ripensia a deschis repede scorul in meciul disputat pe stadionul Electrica. Mogos i-a pasat bine lui Ungur, care l-a invins din pozitie de unu la unu pe portarul Marita.
Scorul a ramas neschimbat pana la pauza, Giarmata nereusind sa puna in real pericol poarta lui Flip, iar Ripi ratand o ocazie importanta prin acelasi Ungur, care in minutul 22 a trimis pe langa, dupa ce a fost servit in fata portii de Carpinisan.
Imediat dupa debutul reprizei secunde, trupa lui Suciu si Olariu a reusit sa-si majoreze avantajul. Mogos a transformat in minutul 49 un penalty, dictat pentru Ripensia, dupa un fault al lui Luca asupra lui Carpinisan si echipa de la Gara Mica parea sa-si faca incet loc in turul al treilea al Cupei.
Calificarea nu a fost insa atat de usor de rezolvat. Dirvaru a dat semnalul revenirii celor de la Giarmata in minutul 51 cand a ratat o ocazie importanta de a reduce din diferenta, iar in minutul 61 Calin nu a mai ratat tinta, marcand cu capul in poarta lui Filip. Tot el a avut sansa sa faca 2-2, peste doar unminut, dar a ratat, desi scapase singur cu portarul Ripensiei.
Galben-rosii au incercat sa reactioneze prin Pascaleanu, intrat din minutul 64 in locul lui Ungur, dar fara succes. Giarmata a continuat sa puna presiune la poarta lui Filip, iar rezultatele s-au vazut. In minutul 84 Ripi a ramas in zece, Hota fiind eliminat, dupa ce a vazut al doilea galben, iar Calin a restabilit egalitatea, punctand din lovitura libera. Carpinisan ar fi putut sa transeze meciul in minutul 88, dar a tintit bara si a trimis meciul in prelungiri.
Ripensia nu s-a predat, insa si in minutul 10 al prelungililor a trecut din nou in avantaj. Carpinisan a centrat perfect pentru Petrisor, acesta a trimis, cu capul, in bara, iar mingea a ajus la Briciu care a reluat in poarta goala. Presiunea a crescut in teren, iar Corlateanu de la Giarmata si Mogos de la Ripensia au fost eliminati, Ripi ramanand astfel in noua oameni. Divizionara C s-a apropiat din nou periculos de poarta lui Filip. Calin si Dirvaru ratand pe rand egalarea. Spiritele s-au incins si mai mult pe teren, Uzun a vazut si el al doilea galben, iar Onet a primit rosu pentru proteste, insa scorul a ramas neschimbat, 3-2 pentru Ripensia care isi continua drumul in Cupa Romaniei, urmand sa joace in 14 august in turul al treilea din faza nationala a competitiei.