Ripensia Timisoara s-a calificat in semifinalele fazei judetene ale Cupei Romaniei. ‘Ripi’ a trecut cu 5-0 de FC Jebel

Dupa ce au eliminat pe Auto Timisoara si AS Murani, galben-rosii s-au impus fara probleme si in fata celor de la  FC Jebel si vor avea de infruntat in semifinalele fazei judete ale Cupei Romaniei pe divizionara D, AC Belint.

Radu a fost cel care a deschis scorul pentru Ripensia in meciul cu FC Jebel, in minutul 23,  dupa o pasa primita de la Popa.  Tot el ar fi putut duce scorul la 2-0, in minutul 40, dar a trimis peste poarta, din 3 m.
A facut-o totusi, dupa pauza, mai exact in minutul 53,  dupa ce mingea a urmat acelasi traseu de la primul gol: Popa a pasat decisiv, dupa ce a trecut de unul din jucatorii divizionarei D, iar Radu l-a invins pe Jarcalete.
Oaspetii au ramas in zece, in minutul 60, dupa ce Buruiana a vazut al doilea galben si a fost eliminat, iar peste cinci minute, Radu a facut hat-trick-ul, fiind servit de aceasta data de Petrisor.
Echipa antrenata de Radu Suciu si Ovidiu Olariu si-a continuat incursiunile in careul celor de la Jebel , iar ocaziile au curs la poarta lui Jarcalete. Pacaleanu a tintit bara(68′) iar Cheverasan a trimis putin peste poarta(72′). Popa nu a reusit nici el sa-si treaca numele pe lista marcatorilor in minutul 80, insa  peste doar doua minute a bifat al treilea assist, centrand perfect pentru Uzun, care a punctat cu capul si a dus scorul la 4-0. Muresan a inchis tabela cu un sut plasat din afara careului, in minutul 84 si a consfintit calificarea lui Ripi in semifinalele fazei judetene, acolo unde echipa din liga a VI-a va intalni  o alta divizionara D, AC Belint.
Ripensia Timisoara: Filip – Petrisor, Costandana, Uzun, Carpinisan – Boanghes, Michi – Pascaleanu, Popa, Radu – Mogoa.
Au mai intrat: Muresan, Hota, Nicolin si Cheveresan.