Ripensia Timisoara pierde meciul de Cupa. Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus lejer

TIMISOARA. Capat de drum pentru Ripensia in Cupa Romaniei la fotbal. Actualmente echipa fanion a orasului, cel putin in acest sezon, gruparea banateana nu a facut fata unei formatii de prima liga. Dupa ce anul trecut elimina in 16-imi ASU Politehnica, de aceasta data Sepsi Sf. Gheorghe a trecut de Ripi. A fost 4-1 dupa un meci dominat de covasneni.

Carnat a deschis scorul inca din minutul 10 dupa un corner, tot dupa acelasi procedeu marcand si Moussa, la mijlocul primei parti, 0-2. Toma a redus din diferenta cu un sut superb din 15 metri, dar diferenta de doua lungimi s-a refacut imedait, Flores inscriind tot dupa un corner, fazele fixe decizand jocul de astazi. Chera, Apro sau Popovici puteau aduce Ripensia in joc in partea secunda, dar cei care au inscris au fost tot oaspetii. Abedanjo a marcat in minutul 85 si a stabilit scorul final, Ripensia – Sf. Gheorge 1-4.

O infrangere amara pentru Ripi, la care se adauga una de acelasi gust, suferita luni la malul marii, contra Constantei, in campionat. Banatenii nu au voie sa greseasca insa in meciul de duminica, tot pe Electrica, impotriva Sportului Snagov, ultima clasata din liga secunda.

Ripensia Timisoara: Paduraru – C. Lungu, Burdet, Tinc, Apro, Al. Neagu (Tudorache 55), Golda, Al. Popovici (c), C. Toma, Monea, Chera (Voinea 79). Antrenor: Alexandru Pelici