Ripensia Timisoara obtine cea mai importanta victorie din aceasta primavara

TIMISOARA. Ripi si Fotbal Comuna Recea au evolaut pe „Electrica” doar cu gandul de a evita locul 5 din prima serie a play-out-ului, deoarece acea pozitie inseamna un baraj de mentinere in liga secunda. Daca in urma cu doua saptamani combatantele remizau la zero pe Dan Paltinisanu, de aceasta data banatenii au reusit sa se impuna pe arena din Fabric.

A fost un meci atractiv, in care cele doua echipe au demonstrat ca merita sa ramana in aceasta liga. Ingredientele au fost obisnuite pentru un joc al Ripensiei… echipa este condusa, dar la fel ca pasarea Pheonix reuseste sa revina la viata, iar de aceasta data sa se si impuna. In acest moment cele doua echipe au 24 de puncte, dar Ripensia are avantajul meciului direct avansand pe locul 4 al seriei.

Revenind la joc, oaspetii au deschis scorul prin Coman, dupa un sfert de ora, dar la mijlocul primei parti, Golda a adus egalarea cu un sut din apropiere. In partea secunda, Andrei Macritchii a aratat ca si fundasii stiu sa marcheze, punctatd pentru 2-1, gol ce a insemnat trei puncte uriase. Finalul a fost pe contre. Oaspetii au avut sansa de a egala in minutul 87, apoi Neagu a trecut pe langa 3-1 in minutul 21. Tabela nu s-a mai modificat insa, iar Ripensia va merge acum cu un moral excelent la Slatina unde o asteapta o alta partida foarte importanta.

Cosmin Petruescu a folosit urmatoarea formula: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Fridrich, Gladun – T. Calin (cpt.), V. Macritchii, Coulibaly – Golda, Sokovic, M. Ene. Au mai intrat in repriza secunda: Piftor, Tudorache, Neagu, Padurariu.