Ripensia Timisoara nu se regaseste si pierde al treilea joc la rand

Dupa un debut bun de campionat, in care a ajuns la +4 la adevar, 2-1 la Braila si 2-2 pe terenul Luceafarului Oradea, pentru Ripensia a urmat… decaderea. Esec in minutul 94 cu ACS Poli, inca o infrangere dureroasa la Arad cu UTA, iar duminica, cireasa de pe tortul chinului, 0-3 cu Academica Clinceni.

CITESTE SI: Va intra din nou in santier Liceul Lenau din Timisoara. Mai multe greseli din lucrarile de reabilitare facute trebuie indreptate cat mai grabnic, pentru ca singura scoala care a dat doi castigatori de Nobel se pregateste de aniversari importante

Oaspetii au dominat meciul din start si au inscris extrem de repede, inca din minutul 2, prin timisoreanul Vasile Olariu, care a profitat de o pasa venita de la adversar. Ripi a incercat sa dea imediat replica Dumiter si Badauta nu au gasit drumul spre gol in minutul 84. Vizitatorii au preluat initativa si chiar daca nu au mai inscris pana la pauza si-au facut jocul usor.

In partea secunda, echipa antrenata de fostul polist Ilie Poenaru s-a desprins decisiv in minutele 49 si 52 dupa reusitele lui Robert Ion si Horsia, intrat in prima parte in locul marcatorului primului gol, Olariu, iesit accidentat.

Ripensia nu a avut reactie, doar surpriza placuta Dumiter fiind aproape de golul etapei cu un sut de la 30 de metri, care insa nu si-a atins tinta. Esec dureros pentru Ripi, care ramane cu cele patru puncte acumulate in primele doua partide, in timp ce Clinceniul urca pe 2, cu patru succese la rand.

CITESTE SI: Se lucreaza doar la podul Eroilor din zona Iosefin, la Timisoara, ‘cvasicontinuu’, anunta primarul Nicolae Robu. De ce e inchis santierul de pe Dragalina

Ripensia: Paduraru – Ad. Popa (cpt.), Straut, M. Toma, Burdet – Ad. Ungureanu, Stoi, Anghelina (Zaluschi 51′), Monea (Cluci 81′) – Dumiter, Badauta (Apro 65′).
Antrenor: Ciprian Urican