Ripensia Timisoara, nicio sansa cu FCU Craiova in barajul pentru grupele Cupei Romaniei

TIMISOARA. Pe arena Electrica, Ripensia Timisoara, cea mai buna echipa a Banatului in sezonul trecut, a intalnit echipa lui „Mititelu”, vazuta de multi adevarata continuitoare a „Stiintei”, FCU Craiova. Dupa un meci fara istoric, oltenii s-au impus categoric, 4-0.

S-a vazut diferenta dintre o echipa ce joaca un fotbal bun in Liga 1 si una care evolueaza ca sa nu pice in „C”, in speta Ripi. FCU a deschis scorul din minutul 9, dupa un gol spectaculos reusit de Vlad Morar. Daca pana la pauza, Ripi a tinut de un ecart minim, in ultimele 15 minute, Craiova s-a distrat efectiv cu echipa banateana. Sekou Sidibe, Ionut Zanfir si Radu Negru au marcat goluri usoare din interoriul careului mare, iar Ripensia ramane cu singura satisfactie de a juca impotriva unei prim divizionare,

Poate merita si Ripi un gol, Gavra avand mai multe posibilitati, dar si Zimta, un jucator promitator, care de cand a venit a avut un impact pozitiv, dar mai mult nu s-a putut!

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic (Tieranu 46′), Fridrich, Gladun (A. Macritchii 73′) – Vidrasan (Morariu 66′), Piftor (Ciurel 82′), Ene (Sofran 66′), Zimta, Calin, Gavra (cpt.).

FCU Craiova: Gurau – R. Negru, Paramatti, Grigore, Enache – Vl. Achim (D. Croitoru 81′), Albu (Zanfir 46′) – Baeten (Sidibe 62′), Bauza (cpt.)(Marquet 67′), Chitu (Bahassa 62′) – Ganea.

Pentru Ripensia urmeaza o noua partida in acest final de saptamana, in deplasare, derby-ul judetean cu CSC Dumbravita.