Ripensia Timisoara la prima victorie din acest campionat. Banatenii au incheiat meciul in 10 oameni

TIMISOARA. Dupa doua egaluri cu echipe accesibile in primele doua runde, Ripensia Timisoara s-a intors cu toate punctele din deplasarea de la Avrig.

Prima parte a duelului cu CSC 1599 Selimbar a fost unul echilibrat. Gazdele au avut prima ocazie mare, insa din pozitie buna Crisan a trimis cu capul peste poarta lui Rus. Ripensia a raspun prin Piftor, care a trimis de la aproximativ 20 de metri peste buturile Selimbarului. Cu 7 minute inainte de pauza Ripensia a deschis scorul. Zoran Mitrov a scapat pe contraatac, i-a trimis lui Golda, iar acesta l-a invins pe Vatca, stabilind si scorul primelor 45 de minute.

In partea a doua, meciul a ramas sub semnul echilibrului, pana in minutul 64, cand s-a rupt cel numeric. Madalin Sturzu a intrat tare la unul dintre adversari, la mijlocul terenului, iar arbitrul Bogdan Dumitrache i-a aratat direct cartonasul rosu.
Ramasa in 10, Ripensia a incercat sa conserve rezultatul, si nu numai ca a reusit, dar a si marit diferenta. In minutul 74, tot pe un contraatac, Golda a patruns in careu si a trimis balonul pe langa Vatca in plasa portii Selimbarului. Gazdele puteau reduce din handicap cu trei minute inainte de final, cand au obtinut o lovitura de la 11 metri. Rus a respins sutul lui Cirstean, mingea a ajuns la Ciocalteu, care a trimis in bara portii timisorene. Astfel, s-a incheiat 2-0, iar Ripensia obtine prima sa victorie din acest sezon.

O victorie muncita, o victorie clara din punctul meu de vedere, daca ne uitam la claritatea ocaziilor de gol, mai ales cand s-a jucat 10 contra 11. Ii felicit pe baieti pentru atitudinea avuta pe tot parcursul jocului, pentru modul in care au gestionat finalul de joc, atunci cand am fost supusi unei presiuni constante. Ii felicit pentru tot ce au reusit in aceasta partida. O victorie muncita impotriva unei echipe foarte mature, foarte experimentate. Imi pare rau de eliminarea lui Madalin Sturzu, un jucator tanar. Cred ca din prea mult entuziasm a atacat decisiv la 70 de metri de poarta. Se intampla. Increderea noastra in el, ca si in ceilalti jucatori din lot ramane neschimbata. Cele doua faze discutabile din careul nostru nu as vrea sa le comentez, eram la 70 de metri de faza, dam credit arbitrului, un arbitraj impecabil din punctul meu de vedere„, a spus la finalul intalnirii antrenorul timisorean Cosmin Petruescu.

In runda viitoare Ripensia Timisoara va primi vizita celor de la FC Brasov, formatie care in aceasta runda a fost demolata de Unirea Slobozia, ce s-a impus sub Tampa cu 6-0.