Ripensia Timisoara inchide cu dreptul o saptamana foarte grea. Victorie contra Snagovului

TIMISOARA. Dupa doua esecuri amare in aceasta saptamana, luni la Constanta si joi acasa in Cupa Romaniei cu Sepsi Sf. Gheorghe, Ripensia a scos-o pana la urma la capat, in partida din etapa a 9-a a ligii secunde.

Trupa pregatita de Alexandru Pelici a invins Sportul Snagov cu 3-1, insa nu a fost deloc un meci usor, banatenii intrebuintandu-se serios pentru a obtine cele trei puncte puse in joc.

Pe un teren bun si pe o vreme perfecta de fotbal, peste 200 de spectatori au fost prezenti la fata locului, arena Electrica din Fabric. Oaspetii au lovit primii, Apostol reusind o super executie in minutul 10 cu care a deschis scorul, 0-1. Banatenii nu s-au speriat si au reluat atacaurile la poarta lui Micle, dar Tudorache, Apro, Voinea si Chera nu au reusit sa modifice tabela pana la pauza.

In partea secunda, gazdele s-au exprimat chiar mai ofensiv, iar transversala lui Lungu anunta cumva egalarea. Care a venit in minutul 56, dupa o actiune cursiva de atac, Voinea marcand din careul mare. Oaspetii s-au vazut apoi in inferioritate dupa ce Rosu a fost eliminat pentru un fault dur la Tudorache. Gazdele au profitat de omul in plus, iar actiunile in jumatatea adversa au avut finalitate. Popovici a fructificat o centrare excelenta a lui Adi Popa in minutul 72, apoi acelasi Voinea a stabilit scorul final, 3-1, marcand din apropierea careului mic in minutul 84.

Victorie muncita pentru gazde, la capatul unui meci bun, dar in care banatenii au si suferit. Ripi face 11 puncte si urca deocamdata pe locul 11, iar etapa viitoare va juca in Ardeal cu Universitatea Cluj.

Ripensia Timisoara: Mociu – Ad. Popa, Hecsko (cpt.), Apro, C. Lungu – T. Calin (Vasluian 80′), Vl. Tudorache – Al. Popovici, Voinea, Chera (Monea 46′) – M. Staicu (Golda 76′)