Ripensia Timisoara, fara punct dupa trei runde. ‘Manita’ incasata de banateni la Ploiesti

TIMISOARA. Evolutie stearsa pentru Ripensia Timisoara si esec in fata unei echipe care isi doreste promovarea in prima liga la finele sezonului.

Petrolul Ploiesti a avut nevoie de numai 7 minute pentru a deschide scorul in fata Ripensiei. Mario Bratu a preluat mingea la aproximativ 20 de metri de poarta, a avut suficient timp sa isi aseze balonul si a tras cu stangul. Portarul Dobre a ratat interventia, iar scorul a devenit 1-0.

Ripensia nu a pus mari probleme gazdelor, pana in minutul 17, cand Popovici a recuperat un balon din picioarele lui Manolache, a intrat in careul ploiestean, insa a trimis pe langa poarta, desi Ene era liber in stanga sa si avea poarta goala in fata. A fost singura ocazie notabil a Ripensiei in prima repriza, care s-a multumit sa se apere si sa pastreze posesia balonului. Cu 4 minute inaintea pauzei, gazdele au facut 2-0. Vajushi a executat o lovitura libera in zid, balonul i-a revenit si a trimis catre poarta, de unde a respins timisoreanul Dobre in bara. De aici balonul a sarit la Roige, care a indeplinit o simpla formalitate.

La trei minute dupa reluare, Andrei Macritchi il faulteaza in careu pe Balint, iar arbitrul arata punctul cu var. Vajushi isi asuma responsabilitatea, a trimis in stanga lui Dobre si a facut 3-0.

Finalul a fost unul slab pentru timisoreni. In minutul 85, o centrare venita din partea dreapta ajunge la Saim, care din vole trimite mingea in plasa. Doua minute mai tarziu, o pasa pe centrul apararii timisorene ajunge la Diarra, care face 5-0.

Ripensia va intalni in runda viitoare, pe teren propriu, pe Aerostar Bacau, o alta formatie fara punct dupa trei meciuri. Duelul este programat sambata, de la ora 11.