Ripensia Timisoara da lovitura in prelungiri la Petrosani

3 puncte vitale si Ripensia continua sa fie cea mai buna divizionara secunda din Timisoara. Elevii lui Alexandru Pelici au facut astazi un pas imens spre consolidarea unei pozitii cat mai linistite in clasament, dupa ce s-au impus in Valea Jiului, mai exact la Petrosani, contra formatiei gazda, Energeticeanul. A fost 3-2 pentru trupa in rosu si galben la capatul unui meci spectaculos, golul victoriei venind in minutul 95.

Echipa gazda care se confrunta cu mai multe probleme, atat de lot, cat si pe banca tehnica, dar mai ales financiare, a ajuns cu cutitul la os dupa o serie de rezultate negative si nu mai avea voie sa faca pasi gresiti. De cealalta parte, Ripi pierdea in intermediara cu Chindia si isi dorea neaparat un rezultat pozitiv pentru a-si face finalul de sezon cat mai usor.

A rezultat un meci deschis, in care fiecare echipa a cautat victoria, singura solutie pentru a aduce linistea in cele doua tabere. Ripensia a „lovit” prima, Constantin Stoica punctand in minutul 32 cu un sut frumos de la peste 20 de metri. Gazdele au reactionat, reusind sa egaleze in prelungirile primei parti, prin Robert Petre, 1-1 la pauza.

Partea secunda a fost la fel de deschisa, cu multe sanse la ambele porti. Mansour a readus trupa vizitatoare in avantaj, punctand cu o lovitura de cap in minutul 51, dar Ionica a inscris din apropiere in minutul 70 pentru 2-2. Pe final, s-a jucat pe contre, dar Ripensia a reusit un contraatac de clasa in minutul 95, iar Dumiter a preferat o pasa pe tava pentru Draghici, care nu a ratat.

3-2 pentru Ripensia care respira de pe locul 9, in timp ce Energeticeanul se afunda si mai mult in zona nisipurilor miscatoare. Runda viitoare, Ripi joaca derbiul orasului cu ASU Politehnica.

Ripensia: H. Moldovan – Popa, Tinc, Hecsko (cpt.), Straut – Burdet, Anghelina – Al. Popovici, Dumiter, C. Stoica – Mansour. Au mai jucat: Monea, Stoi, Draghici.
Antrenor: Alexandru Pelici