Ripensia Timisoara a pornit cu dreptul in amicale: prima victorie pentru echipa dupa 64 de ani

64 de ani. De atat timp a fost nevoie pentru Ripensia Timisoara sa bifeze o noua victorie fotbalistica. Dupa doua rezultate de egalitate in primele amicale, jucatorii Ripensiei au trecut cu 3-1 de C.S. Giroc.

Primele meciuri au insemnat doua remize pentru Ripensia, contra unor echipe din liga a 3-a si a 4-a. In ultima zi a lui iulie, Suciu si Olariu au aliniat doua echipe total diferite in cele doua reprize, trimitand in teren si cativa juniori ai echipei Electrica, club cu care s-a inceput o colaborare.

Prima repriza a fost dominata de jucatorii timisoreni, care au reusit sa inscrie prin Popa: finalizare cu capul a unei centrari venite de la Cheveresan, faza plecand insa de la o minge trimisa impecabil de catre juniorul Anut.

Al doilea mitan a fost mai echilibrat, fiecare echipa avand sansele ei. Dupa prima jumatate insa, ripensistii s-au dovedit a fi mai proaspeti, concretizand de doua ori in interval de cateva minute. Prima oara Radu, iar la golul 3, tot din pasa sa, a marcat un alt junior, Rudareanu. Pe final, girocanii au fortat mai mult, fiind rasplatiti cu golul de onoare.

La aceasta prima victorie de la reinfiintare au asistat cativa zeci de spectatori, ceea ce nu este deloc putin pentru un amical de nivel judetean disputat intr-o zi caniculara.

Pentru ros-galbeni urmeaza doua zile consecutive de antrenamente, urmate de o pauza – joi – pentru ca vineri, jucatorii sa se deplaseze la Gottlob, in vederea disputarii unui amical cu Spartak (liga a 4-a), din localitate.