Ripensia Timisoara a invins clar Lipova. Un jucator aflat in probe a reusit o dubla

TIMISOARA. Secund-divizionara Ripensia a reusit o binemeritata revansa in fata echipei Soimii Lipova – Liga 3. Daca in urma cu circa doua saptamani aradenii invingeau la Timisoara cu 3-2, de data aceasta Ripi a reusit un joc foarte bun si s-a impus cu 4-1 (3-1 la pauza), ducand bilantul partidelor de verificare la trei victorii (la rand), o remiza si un esec. Partida s-a disputat la Sannicolaul Mic in judetul Arad.

Popovici si-a continuat forma buna aratata in partidele de verificare reusind o dubla care a si dus scorul la 4-1. Un alt remarcat al partidei a fost insa un atacant aflat in probe, care a evoluat doar in prima repriza. Este vorba despre Sokovic, un jucator de origine sarba, care a punctat de doua ori. El este un varf de careu, cu talie, insa care poate juca si „pivot”. Ramane de vazut, daca cele doua parti vor putea bate si palma pentru un viitor contract, antrenorul Cosmin Petruescu admitand ca lotul nu este complet.

„Ma bucur ca de data aceasta victoria a fost de partea noastra. Nu suntem insa la capacitate maxima, insa mai avem timp sa reglam micile probleme care mai sunt de pus la punct. Una peste alta ma bucura pofta de joc a baietilor si a faptului ca crestem si din punct de vedere al prospetimii fizice”, a spus tehnicianul Cosmin Petruescu la finalul partidei.

Ripnesia: Dobre – A. Macritchii, Tieranu, Lalic, Gladun – V. Macritchii, Calin, Urvantev – Popovici, Sokovic, Tudorache. Au mai jucat: Paduraru, Vasluian, Sirbu, Neagu, Golda.