Ripensia Timisoara a castigat in extremis ultimul meci din liga secunda dupa un final de infarct

TIMISOARA. Meci cu final neasteptat in Ciarda Rosie, unde Ripensia a intalnit in ultima runda a stagiunii din Liga 2 o echipa deja retrogradata, care abia s-a adunat sa ajunga la Timisoara, Stiinta Miroslava. Dupa 60 de minute in care practic doar oaspetii au contat, conducand si cu 2-0, Ripi s-a trezit pe final si a reusit sa evite infrangerea, ba mai mult a si castigat in prelungiri, chiar daca evolua cu un om mai putin.

Partida a inceput sub nota de dominare a echipei moldovene, iar dupa cateva ocazii, Alexandru Marin a deschis scorul. Tot cei din Miroslava au fost mai periculosi, trecand pana la pauza pe langa sansa de a majora diferenta, in timp ce parca elevii lui Ciprian Urican erau in vacanta. In partea secunta, Stiinta a ramas in atac, iar Eduard Sandu a punctat pentru 2-0 in minutul 60.

Moment in care a inceput sa joace si Ripensia, speriata parca de perspectiva unui esec rusinos. Badauta a redus din diferenta in minutul 69, dar apoi a fost eliminat pentru o simulare. Cu un om mai putin, Marius Toma urcat in atac, a egalat dupa o faza fixa in minutul 82. Pe final, Mediop a ratat cat pentru trei partide, in timp ce Miroslava a trecut si ea pe langa golul victoriei. In prelungiri acelasi Mediop a inscris si a pus punct unui sezon, cu bune si rele, dar in cele din urma reusit pentru Ripensia, o echipa fara mare experienta alcatuita din jucatori din ligiile inferioare.

Oricare ar fi deznodamantul celorlate partide din aceasta etapa, Ripi, dupa acest 3-2 de astazi, va inchide sezonul peste UTA Batrana Doamna, dar sub ASU Poli.

Ripensia Timisoara: M. Contra – Ad. Popa (cpt.), Hecsko, M. Toma, C. Toma, Tudor, Apro, Mediop, Ad. Ungureanu, Dumiter, Badauta. Au mai jucat: Tugui, Zurbagiu, Burdet