Ripensia se intoarce cu un punct de la Selimbar. A doua remiza alba a sezonului pentru ros-galbeni

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a obtinut doar o remiza pe terenul lui CSC Selimbar, dupa un meci cu doua reprize diferite.

Prima parte a apartinut gazdelor de la Selimbar, care au controlat jocul si au avut ocaziile mai clare. Cel mai aproape sa inscrie a fost Cirstean, care in minutul 11, din voleu, a trimis mingea in bara transversala a portii banatene. In minutul 25, Gele a sutat bine de la 25 de metri, dar portarul timisorean Toroc a scos scos in corner de la radacina barei. Gele a mai fost o data aproape de gol, insa lovitura sa de cap a fost respinsa in corner de acelasi Toroc, iar la pauza s-a intrat la egalitate, 0-0.

In partea a doua Ripensia a jucat mult mai solid in aparare si a facut si un joc de posesie mai bun, fara a le mai da gazdelor ocazia sa se apropie periculos de poarta lui Toroc. Nici ros-galbenii nu au punctat, iar in cele din urma cele doua grupari s-au ales cu cate un punct.

Este un punct foarte important in economia clasamentului, un egal obtinut cu multa munca si cu efort. Eu spun ca este un punct meritat, ii felicit pe aceasta cale pe baieti pentru daruire. Sa recunoastem ca am avut si noroc, Selimbarul avand cateva ocazii foarte mari in prima repriza, dar, aceste ocazii au venit pe fondul neatentiei unor jucatori de la noi. In partea a doua am echilibrat jocul, Selimbarul n-a mai fost periculoasa, exceptand o ocazie pe final de partida. Am avut cateva situatii de a marca prin Gladun, Mogos, Morariu sau Zimta, dar nu am avut claritate. Iar cand am sutat la poarta, nu am fost foarte precisi. Este bine ca avem doua meciuri la rand fara gol primit si ca am reusit sa rezolvam ezitarile noastre de la fazele fixe. Scorul este bun si in conditiile in care am avut o serie de absenti, iar pe banca am avut doar doi jucatori nascuti inainte de 2003. Pe final, vreau sa ii urez succes lui Ianis Mihart la actiunea la care va participa la nationala, din pacate contextul partidei a facut ca sa nu-l mai introduc pe finalul jocului de azi”, a spus la final antrenorul timisorean, Iulian Muntean.

Astfel, Ripensia obtine al doilea punct pe teren strain din acest sezon si ajunge la cota 12. si egaleaza la acest capitol Progresul Spartac. In runda viitoare, Ripensia joaca pe teren propriu derby-ul orasului cu Politehnica Timisoara.