Ripensia revine si se impune pe teren propriu. Echipa din Timisoara a castigat un duel important cu Gloria Buzau. Foto

TIMISOARA. Elevii lui Cosmin Petruescu de la Ripensia aveau nevoie de victorie ca de oxigen in etapa a VI-a a ligii secunde. Adversar, unul incomod, SCM Gloria Buzau, o formatie cu jucatori experimentati care a inceput putin mai bine campionatul decat Ripi. Dupa 90 de minute intense, trupa in rosu si galben s-a impus cu 2-1.

Ripensia s-a „trezit” insa destul de greu in joc, Gloria avand un inceput perfect, gol din penalty in minutul 5, prin Stoica, acesta fiind aproape si de o dubla, care ar fi facut ca revenirea gazdelor, ce au jucat astazi pe Electrica sa fie grea.

Tudorache a fost la baza golului egalizator, venit in minutul 22, sutul sau fiind deviat de Ionita in propria poarta, 1-1. Buzaul a avut insa marile ocazii si pana la pauza, Dobre a avut un reflex exceptional la un sut spre vinclu al lui Blagiu, apoi Ionita a fost aproape sa inscrie si in poarta care trebuie in minutul 38.

Noroc cu repriza secunda, cand Ripensia a avut o prestatie mult mai buna. Tudorache a reusit un gol frumos in minutul 49, dupa o actiune personala si putem spune ca este primul gol din actiune din acest sezon a ripensistilor, care au mai marcat de trei ori din penalty si au beneficiat (astazi) de un autogol. La 21, echipa lui Petruescu a judecat bine partida, a tinut de minge, nu a lasat spatii, a contraatacat periculos si si-a mai creat ocazii. Una peste alta o victorie muncita, venita dupa o repriza secunda foarte buna, si un mare balon de oxigen pentru echipa.

Ripensia face 6 puncte si va juca in urmatoarea etapa la Slobozia, care a castigat astazi nesperat, cu 3-0 pe terenul echipei CSM Resita.
Ripensia: Dobre – V. Macritchii, Tieranu, Rogac, A. Macritchii, Coulibaly, T. Calin (cpt.), Vasluian, M. Ene, Vl. Tudorache, Sokovic. Au mai jucat: Burdet, Popovici, Maric, Neagu, Golda.
Antrenor: Cosmin Petruescu