Ripensia respira, Poli Timisoara e in coma, ultima din liga secunda

TIMISOARA. Etapa a 13-a a ligii secunde a consemnat si derbiul orasului in liga secunda. Unul mai trist ca niciodata, avand in vedere situatia din clasament a celor doua combatante. Asadar, dupa 90 de minute palide, Ripensia s-a impus cu un gol in prelungiri in fata Politehnicii, 1-0!

Doar inceputul de partida a fost mai alert, cu ocazii la ambele porti. Apoi, incetul cu incetul ritmul a scazut iar la pauza s-a intrat cu 0-0. Ripensia a avut cea mai mare ocazie in startul partii secunde, Gavra trimitand un balon in transversala, apoi pe contraatac, Benzar nu l-a invins pe Toroc, din pozitie buna. Au urmat din nou momente moarte in joc si era clar ca doar o faza fixa poate schimba ceva. A venit minutul 90 si o lovitura libera a fost acordata gazdelor. Mihai Ene a executat magistral si a stabilit scorul final, 1-0!

Ripensia respira, Poli e in moarte clinica de mult, ultima in clasament cu sperante mici de a continua in liga secunda, la cum arata jocul echipei. La final, chiar si suporterii s-au saturat de evolutia jucatorilor si i-au apostrofat minute bune. Oricum, alb-violetii din teren nu prea inteleg multe…

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic, Fridrich, Gladun – Morariu, Stoi (cpt.) – Sofran, Zimta, Mogos – Gavra. Au mai intrat: Piftor, Calin, Tiereanu, Ene, Mihart.

Politehnica: Murariu – D. Radu, Bocsan (cpt.), Germinio, Taub – Bakos, Tsvetkov – D. Benzar, Zaluschi, Birnoi – P. Popescu. Au mai intrat: Ignea, Tudoran, Oanea.