Ripensia invinsa de Buzias, Dumbravita face spectacol cu Ghiroda

TIMISOARA. Ripensia Timisoara si CSC Dumbravita au jucat meciuri de verificare la mijlocul saptamanii.

Ripensia a primit pe Dan Paltinisanu vizita lui Phoenix Buzias. Prima parte a fost una echilibrata, in care ambele echipe au avut ocazii, dar nu s-a schimbat nimic pe tabela. In partea a doua gruparea de liga a III-a a fost mai sigura pe faza ofensiva si a reusit sa puncteze ce doua ori prin Romanu. Ripensia a redus din handicap prin Stoica in minutul 65, insa nu a mai reusit si egalarea si a fost invinsa cu 2-1.

CSC Dumbravita a jucat la Covaci tot impotriva unei alte echipe de liga a III-a, CSC Ghiroda si Giarmata Vii. Dupa prima repriza, formatia lui Cosmin Stan era condusa cu 3-0, cu reusitele semnate de Mura, Fagarasanu, din penalty, si Vasluian. Partea a doua a fost un adevarat spectacol facut de echipa de liga secunda. Dumbravita a redus din diferenta la 5 minute de la reluare prin Petre Simon, iar in minutul 67 s-a apropiat la un gol dupa reusita lui Andrei Olaru. In ultimele 11 minute ale intalnirii formatia de langa Timisoara a mai inscris de doua ori prin acelasi Simon, iar Andrei Olaru si-a completat dubla stabilind si scorul final, 5-3.

Cele doua grupari de liga secunda au amicale programate si in acest final de saptamana. Ripensia intalneste echipa din Ghiroda, iar Dumbravita joaca impotriva propriei grupe de juniori.