Rezultate slabe pentru divizionarele B din Timisoara in penultima etapa a campionatului. A scapat de emotii si ASU Politehnica

TIMISOARA. Bine ca se termina chinul… Un sezon dificil pentru echipele din Timisoara care raman fara aer pe final de an competitional. Bine ca nu mai sunt de disputat multe etape, ca s-ar fi putut si mai rau…

Fosta prim-divizionara ACS Poli isi continua drumul spre… Liga 3, sambata fiind invinsa din nou pe teren propriu. A fost 1-4 in partida cu Dacia Mioveni, la capatul unui joc dominat de oaspeti. Golul gazdelor a fost marcat de Denis Golda, unul din putinii jucatori ai lui Rachita care au impresionat in acest campionat.

Ripensia a facut un meci bun contra bucurestenilor de la Daco Getica, dar nu indeajuns de bun si pentru o victorie. S-a incheiat 1-1, intr-un joc dominat de gazde, care s-au intors in Ciarda Rosie. Calin Toma a deschis scorul, iar ratarile amfitrionilor s-au razbunat in minutul 69, cand Bustea a marcat pentru 1-1. Gazdele au terminat meciul cu un om mai putin, Constantin Stoica fiind eliminat din minutul 60.

In fine, ASU Politehnica a pierdut la Targu Jiu in meciul cu Pandurii. Gorjenii, care aveau nevoie mai mare de victorie decat banatenii s-au impus cu 1-0, Tudoran marcand din minutul 21. La sfarsit ambele echipe s-au bucurat, deoarece Energeticianul a pierdut la Metaloglobus si a retrogradat matematic.

Asadar, Ripi si ASU Politehnica merg umar la umar si in sezonul urmator in Liga 2, in timp ce ACS Poli va juca la Ghiroda si Dumbravita in esalonul trei.

In ultima etapa, Ripensia va evolua la Farul, ACS Poli la Daco Getica, iar ASU inchide sezonul acasa cu Metaloglobus.