Revenire tarzie. SCM Timisoara pierde duelul de sub panou cu CSM Oradea

Nu a fost ziua lor. „Leii din Banat” aveau sansa sa puna presiune pe echipele ce se bat la titlu in acest an, dar a pierdut un meci pe care l-a inceput bine si la terminat bine. Pacat ca in restul timpului lucrurile nu au stat deloc cum si-ar fi dorit cei care sustin gruparea violeta. Oradea s-a impus cu 90-83 in Sala Constantin Jude si arata ca transferurile facute intr-o perioada in care trupa banateana nu mai poate aduce jucatori, au fost de prisos.

Partida a inceput echilibrat, cu diferente mici, dar Timisoara s-a dus la 12-8 si parea ca lucrurile sunt sub control. Bihorenii au marcat insa pe banda rulanta si au terminat primul sfert in avantaj, 20-28. Bihorenii apasa pe acceleratie in secventa a doua si ajung la 28-41, aratand ca vor sa castige partida cat mai repede. Diferenta a crescut pana la pauza, Leii bihoreni dominand sub panouri, dar mai ales prin executii fine, 35-50.

Oaspetii merg bine si in sfertul 3 si ajuns la o diferenta maxima de 22 de punte. Banatenii revin doar in sfertul 4, cand marcheaza 30 de puncte, dar prea tarziu sa mai intoarca soarta partidei. Oradea castiga cu 90-83 si arata ca a facut transferuri bune. Violetii vor lupta in continuare in Top 6 dar va incerca imposibilul si in Cupa Romaniei.