Revenire spectaculoasa de la -19 si victorie in prelungiri. Al optulea succes consecutiv pentru SCM Timisoara

TIMISOARA. Prim-divizionara de baschet SCM OHMA Timisoara a oferit un nou meci memorabil. Chiar daca a fost condusa in sfertul 3 cu 19 puncte de Dunarea Galati, a revenit, a egalat, a si condus, ca meciul sa se termine in prelungiri cu victoria alb-violetilor, 78-74.

Oaspetii au inceput perfect, 1-7 si 7-14, dar gazdele au dat o replica buna, 18-18 la prima sirena. Chiar daca in sfertul doi SCM a preluat conducerea, 25-24 a fost perioada galatenilor care s-au desprins categoric pana la pauza mare, 32-47. A fost chiar si mai rau la debutul secventei a treia, 32-51… Meciul parea jucat, dar echipa timisoreana a inceput sa munceasca pentru fiecare minge si la fiecare faza. S-a facut 57-57 in sfertul 4, si chiar 64-61. Jocul s-a terminat insa cu 68-68 si s-a intrat in repriza de prelungiri, unde trupa lui Dragan Petricevic a fost mai exacta si si-a apropiat o victorie fantastica, 78-74, al optulea succes la rand.

Nikola Gajic a fost omul meciului, chiar daca nu a marcat cel mai mult, el reusind cifre impresionante, 15 puncte/15 recuperari. Darrion Strong a contribuit si el cu 20 de puncte si 3 pase decisive, de cealalta parte, Kareem Brewton reusind 16 puncte si 5 interceptii.