Revansa pentru Banat Girls, dupa remiza din toamna. Timisencele au invins clar Alexandria

TIMIS. Banat Girls Comlosu Mare a inceput play-out-ul Superligii feminine de fotbal cu o victorie in fata echipei din Alexandria.

Duelul de la Tomnatic a inceput cu o ocazie a Alexandriei. Daniela Preda a sutat din marginea careului, insa portarul Laura Vogt a respinsa peste transversala. Raspunsul banatencelor a venit in minutul 14, cand Nara da Costa a executat perfect un corner, mingea a ajuns la Nicol Dinca-Vuia, iar aceasta a trimis in plasa pentru 1-0. Pana la pauza gruparea din Teleorman putea să egaleze și chiar să preia conducerea, dar o interventie buna a portaritei Vogt la sutul lui Dako, si imprecizia la executie a Danielei Preda, au facut ca scorul sa ramane 1-0.
In partea a doua a jocului Banat Girls a controlat meciul, iar la 10 minute de la reluare si-a marit avantajul, dupa golul Larisei Grigore, din pasa Melisei Sodinca. Dupa o ora de joc, Banat Girls a facut 3-0. De aceasta data Larisa Grigore a fost cea care a dat pasa, iar Sodinca a finalizat.
Ultimul gol al meciului a venit in minutul 82 si a fost inscris de debutanta Rebecca Melack.

A fost un meci de lupta, e clar ca si adversarele noastre au vrut sa scada din punctele pe care noi le avem fata de ele. Aceasta victorie inca ne ofera liniste, sper sa incepem sa mai strangem puncte, astfel incat sa nu avem probleme cu barajul sau cu retrogradarea. Ma bucur pentru fiecare, pentru reusitele fiecarei jucatoare. A fost un meci de lupta, unul in care nu a mai contat posesia, fiecare jucatoare a incercat sa joace minge lunga, sa ajunga cat mai repede la poarta adversa incat sa inscrie. Ma bucur ca noi am facut-o de 4 ori si ca astazi nu am luat gol”, a spus la final antrenorul lui Banat Girls Comlosu Mare, Liviu Ivasuc.

Am pierdut astazi in fata echipei Banat Girls. Pot sa spun ca este o infrangere dureroasa, tinind cont ca in prima repriza am irosit cateva ocazii importante. Aasa este in fotbal. Cand noi nu o bagam in poarta, fotbalul ne pedepseste, si in repriza a doua ocaziile s-au razbunat. Pana la urma asa e fotbalul, sa avem ocazii, faze, goluri. Pana la urma trebuie sa invatam din acest joc, ceea ce nu a mers. Poate si incarcatura meciului si-a pus amprenta asupra echipei noastre, dar felicit echipa gazda pentru rezultat si joc. Mai avem mult de munca. Speram sa ne indeplinim obiectivul si sa ramanem in Superliga”, a spus dupa meci antrenorul de la CSM Alexandria, Calin Pistolea.

In runda viitoare, Banat Girls va juca in deplasare impotriva Gloriei Bistrita, echipa care in etapa inaugurala a trecut cu 12-0 de AC Targu Mures.