Revansa campionilor! RCM Timisoara a invins clar Steaua Bucuresti in ultimul meci, inainte de vacanta. Vezi FOTO!

Trupa lui Chester Williams si-a realizat obiectivul si si-a trecut in cont 5 puncte in fata Stelei, singura echipa care, in prima parte a sezonului regulat, a reusit sa castige contra campionilor.

RCM Timisoara si Staeaua au inceput meciul desptul de prudente, singurele puncte inscrise in primele 25 de minute fiind din loviturile de pedeapsa transformate de Vlaicu, respectiv Calafeteanu. Primul eseu al timisorenilor a venit cu 10 minute inainte de pauza, de la Fercu, cel care sambata a bifat primul meci dupa pauza cauzata de accidentarea suferita la Nationala, inainte de inceperea sezonului. Calafeteanu a transformat reusita si RCM a avut un avantaj de 10-3, insa pentru scurt timp, pentru ca inainte de a pleca la vestiare stelistii au reusit sa egaleze prin eseul lui Zamfir, transformat de Vlaicu.
La revenirea de la cabine, Steaua a parut mai determinata, ros-albastrii prelund conducerea dupa o lovitura de pedeapsa transformata de acelasi Vlaicu(10-13), insa elanul bucurestenilor s-a stins repede, timisorenii preluand initiativa. Morrison a reusit sa culce balonul in terenul de tinta a Stelei si a readus RCM-ul la conducere(15-13). Timisoara s-a distantat si mai mult pe tabela dupa eseul lui Lazar, transformat de Calafeteanu(20-13), eseu care initial nu a fost vazut de arbitrul de centru, dar a fost acordat Timisoarei dupa semnalizarea asistentului, confirmata de inregistrarile video. Banatenii nu aveau sa incheie meciul decat dupa ce au obtinut si punctul bonus ofensiv. Van WYk a bifat a patra reusita a RCM-ului, iar Calafeteanu a transformat din nou, ducand scorul la 29-13 si aducand revansa campionilor dupa infrangerea suferita in tur, la Bucuresti.
SuperLiga de rugby va lua o pauza de o luna si jumatate, pentru turneul IRB Nations Cup, urmatorele meciuri din returul sezonului regulat urmand sa se dispute in iulie.