Remiza spectaculoasa pentru CFR Timisoara in derby-ul cu Deva. Banatenii isi intaresc pozitia a doua in liga

TIMISOARA. Faze spectaculoase, goluri frumoase si multa tensiune in sala Constantin Jude in meciul dintre CFR Timisoara si CSM Deva din etapa a XV-a a primei ligi de futsal.

Duelul celor doua candidate la medalii a fost unul echilibrat, asa cum era de asteptat. Deva a inceput cu 3 fosti „timisoreni” in primul 5, Voin, Nastai si Simic. Chiar Nastai a fost cel care a ratat prima ocazie a intalnirii, trimitand pe langa poarta din pozitie buna. Timisoara a raspuns cu un sut care nu si-a atins tinta, expediat de Gabriel Henrique. CFR-ul a deschis scorul in minutul 13 prin Wellington, care a sutat din partea dreapta, mingea l-a atins usor pe unul dintre hunedoreni si s-a scurs in plasa printre bara si piciorul lui Roberto Voin. Nu au mai fost ocazii mari pana la pauza, astfel ca s-a intrat cu 1-0.

Debutul partii a doua a fost mai bun pentru oaspeti, care au punctat de doua ori in 5 minute, de fiecare data prin acelasi jucator, Sergiu Gavrila, cel care in cariera a evoluat si la Timisoara, dar pentru Informatica.
La 2-1, CFR-ul a inceput sa preseze, iar eforturile timisorene au dat roade, cand mai erau aproape 3 minute. Gustavo a primit o minge in partea stanga, a pasat in centru la Wellington, iar conationalul sau a trimis din 6 metri in vinclul portii devene.

S-a incheiat 2-2, iar odata cu acest rezultat, CFR-ul face 37 de puncte, in timp ce Deva ajunge la 30 si mai are de luptat pentru a-si asigura locul in play-off.

In runda viitoare, programata la jumatate lunii februarie, CFR-ul va juca in deplasare cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc. Pana la acel meci, timisorenii vor juca si meciul din primul tur al Cupei Romaniei, impotriva lui Keresztegy Remetea.

Trei timisoreni la echipa nationala

Inaintea partidei cu Deva, antrenorul echipei nationale de seniori, Endre Kacsko, a anuntat lotul pe care se va baza pentru prima actiune din 2024. De la CFR Timisoara au fost convocati portarul Theodor Lungu si fotbalistii Andrei Nemitanu si Mihnea Toader.
Nationala Romaniei va juca doua meciuri de verificare in 6 si 7 februarie, in deplasare, cu Georgia.