Remiza spectaculoasa pentru Banat Girls in duelul cu Alexandria. Echipa timiseana a incheiat meciul cu 3 cartonase rosii. Foto

TIMIS. Dueluri aprige pentru balon, goluri frumoase si cartonase rosii intr-un meci spectaculos la Tomnatic in etapa a XI-a a Superligii de fotbal feminin.

Banat Girls a inceput tare duelul cu CSM Alexandria si dupa un sfert de ora avea 2-0. Mai intai Laura Desmerean a deschis scorul, pentru ca Maria Cortina sa il majoreze, semnand primul ei gol din acest an. In ultimul minut al primei reprize, dupa o eroare a apararii timisene, CSM Alexandria a inscris prin Iustina Rezeanu si a redus din diferenta.

Inceputul partii a doua a fost echilibrat, iar in minutul 58, cand timiseanca Tatiana Pesterean a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminata. La faza imediat urmatoare, Alexandra Nica a punctat pentru vizitatoare si s-a facut 2-2.
Banat Girls a inceput sa controleze jocul, iar dupa un corner de pe dreapta, Nicol Dinca-Vuia a trimis cu capul in poarta oaspete si a facut 3-2. Bucuria nu a durat mult, deoarece, dupa alte doua minute, aceeasi Nica a facut 3-3. Nicol Dincă Vuia și Cristina Sucila au avut ocazii sa aduca victoria pentru banatence, dar mingile trimise de ele au ocolit poarta echipei din Teleorman, si s-a incheiat egal, 3-3.

Puteam inante de pauza sa facem 3-0, in loc sa fie atente fetele am luat golul de 2-1. In a doua repriza au venit usor peste noi, am luat si rosu si deja a devenit mai greu meciul. Se putea obtine mai mult cu siguranta, dar cred ca am tratat meciul prea usor, superficial si ne-am crezut invingatoare dinainte. Am fost prea moi. Cu siguranta in meciurile viitoare se va schimba atitudinea si vom continua sa ne luptam. Se pare ca nu avem probleme cu adversarii din primele 4 locuri, ci cu cei de pe ultimele pozitii”, a spus la final antrenorul timisean Liviu Ivasuc.

In runda viitoare, ultima inaintea pauzei pentru meciurile echipei naționale din Nations League, Banat Girls va juca in deplasare, impotriva Gloriei 2018 Bistrita Nasaud.