Remiza pentru divizionara secunda  din Dumbravita cu Politehnica Timisoara. Foto

TIMISOARA. In urma cu un sezon se intalneau in liga secunda, acum au jucat doar un amical pe gazonul batranei arene Dan Paltinisanu.

Prima repriza a intalnirii dintre Politehnica Timisoara si CSC Dumbravita a fost una in care alb-violetii au avut ocaziile de gol mai importante. Pamfile a trimis in minutul 10 diun lovitura libera in bratele portarului Toroc, pentru ca patru minute mai tarziu Marincu sa scape singur spre poarta alb-verzilor si sa trimita peste poarta.
In partea a doua a jocului, Dumbravita a fost echipa mai prezenta in joc. Fostul polist Gavra a trimis din afara careului si mingea a fost prinsa de Miklos. Ekmekci a trimis si el peste poarta un balon, pentru ca cea mai mare ocazie a echipei lui Cosmin Stan sa fie irosita de Olariu. Mingea trimisa de acesta, in minutul 87, a lovit bara, si s-a incheiat 0-0.

Vreau sa incep prin a-l felicita pe Paul Codrea, pentru echipa pe care incearca sa o construiasca. O echipa destul de tanara, cred ca acesta e si mersul la Liga a III-a, sa mizezi pe o echipa tanara. Chiar au o echipa buna, se vede clar ca au crescut fata de cum aratau cand au inceput campionatul. Asa am promovat si noi, cu o echipa tanara. Cred ca drumul lor e cel corect si de aceea am tinut sa-l felicit pe Paul. Meciul nu a avut valente deosebite, nu a fost spectaculos. Chiar la final vorbeam cu Paul si spuneam ca, dupa atatea antrenamente si meciuri pe suprafata sintetica, cand am dat de iarba parca ne-am dat seama ca altfel sare mingea. Trebuie sa ne reobisnuim cu iarba. Jocul modest al ambelor echipe il pun pe seama faptului ca ne-am pregatit mult in aceasta iarna pe sintetic”, a spus dupa meci Cosmin Stan.

Pentru CSC Dumbravita urmatorul amical este programat in 14 februarie impotriva celor de la Viitorul Pandurii Targu Jiu.

Intr-o alta partida de verificare disputata sambata, Phoenix Buzias a incheiat tot la egalitate, 2-2, duelul cu CSC Belint. Pentru echipa pregatita de Cosmin Petruescu au inscris Chistruga si Fertu.