Remiza in primul meci din play-out. Ripensia a revenit din nou pe tabela, dupa ce a fost condusa de Farul, la Constanta

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a inceput play-out-ul ligii secunde in acelasi fel in care a incheiat sezonul regular, cu un rezultat de egalitate, dar de aceasta data cu gol marcat.

Prima parte a duelului cu Farul Constanta a fost una in care fotbalistii lui Cosmin Petruescu au inchis foarte bine culoarele spre poarta lui Dobre si nu au oferit ocazii atacantilor constanteni.

La 10 minute de la reluare, Rogac primeste o pasa de la unul dintre colegi, nu reuseste sa pastreze controlul balonului si este deposedat de Mazarache, pe care timisoreanul il faulteaza in careu, iar arbitrul Illyes a aratat punctul de la 11 metri. A executat Antonio Cruceru, in stanga lui Dobre, iar Farul conducea cu 1-0.
Ripensia a fost din ce in ce mai prezenta in joc. Sokovic a cazut in careul gazdelor, insa nu a primit penalty, pentru ca mai apoi Golda sa inscrie, dar reusita sa fie anulata pentru o pozitie de offside.
Egalarea a venit pentru timisoreni in cele din urma in minutul 82. Andrei Macritchii l-a gasit pe Mihai Ene in careul constantean, iar acesta a inscris din aproximativ 10 mnetri.

Farul putea obtine cele trei puncte, insa in minutul 91, cand Cruceru a trimis peste poarta din aproximativ 15 metri.

Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Fridrich, Gladun, Coulibaly, V. Macritchii, Piftor, Ene, Tudorache, Golda. Au mai jucat: Stoi, Padurariu, Neagu,Sokovic, Calin Tudor.

Odata cu aceasrta remiza, Ripensia ajunge la 23 de puncte, si ramane pe pozitia a 5-a in clasamentul seriei A de play-out. In runda viitoare, formatia timisoreana va evolua pe teren propriu in compania celor de la Fotbal Comuna Recea, echipa care in aceasta runda a spulberat cu 5-0 pe Pandurii Targu Jiu.