Remiza dramatica pentru Politehnica Timisoara in ultimul meci din turul primei ligi de handbal

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a incheiat la egalitate, 35-35, duelul cu CSM Bacau, din ultima etapa a turului din Liga Zimbrilor.

Handbalistii timisoreni au fost cei care au inscris primii si au fost la conducerea meciului in prima repriza, fara a reusi sa se desprinda insa la mai mult de 3 goluri pe tabela. Bacaul a revenit insa incet incet si a intrat la vestiare cu avantaj de un gol, 17-18.

Echilibrul s-a pastrat si in repriza secunda, cu Poli in urmarirea bacauanilor, care nu s-au desprins insa la mai mult de un gol. Cu 11 minute inainte de final, alb-violetii au preluat din nou conducerea, dar au pierdut-o la fel de usor. In ultimele 5 minute, Poli a evoluat de 2 ori in inferioritate numerica, reusind insa sa ramana in preajma adversarului. Mai intai Chira a fost trimis pe banca, si in minutul 58, dupa ce abia se reintregise efectivul, capitanul Fenici a fost eliminat 2 minute. Chiar si asa, Poli a reusit sa egaleze la 35 in ultimul minut de joc, dupa reusita semnata de Ignat. Poli putea sa castige, la ultima faza a meciului, cand mai erau doua secunde. Mingea sutata de Sadoveac dintr-o lovitura libera, balonul a intrat in poarta, dar sirena a sunat, iar arbitrii au anulat reusita, considerand ca mingea a aintrat in poarta dupa acest semnal.

Cei mai buni marcatori ai partidei pentru formata timisoreana au fost Marius Sadoveac, autor a 10 reusite, si Filip Marjanovic, care a punctat de 6 ori.

Odata cu acest meci, Politehnica termina turul de campionat pe locul 12, cu 10 puncte, din 3 victorii, un egal si 9 esecuri.

Formatia timisoreana incepe saptamana viitoare a doua jumatate a sezonului, cu un duel tot pe teren propriu in compania Potaissei Turda.