RCM Timisoara nu a reusit victoria sperata pe terenul celor de la Baia Mare. ‘Zimbrii’ vor incheia play-off-ul pe primul loc

Campionii au fost nevoiti sa se multumeasca doar cu punctul bonus defensiv, dupa ce au fost invinsi in partida disputata sambata contra celor de la Stiinta Baia Mare cu 21-17.
 Gazdele au reusit repede primul eseu al meciului, dar Luke Samoa a ratat transformarea, iar timisorenii au preluat apoi conducerea dupa reusita lui Tangimana Fonovai transformata de Vali Calafeteanu(5-7).
Tot Calafeteanu a mai pus 3 puncte in contul banatenilor dupa ce a transformat si o lovitura de pedeapsa, astfel ca RCM s-a distantat pe tabela(5-10), dar diferenta nu s-a mentinut pana la pauza pentru ca inainte de a pleca la cabine, Luke Samoa a mai transformat si el o ‘penalitate’, astfel ca scorul primei reprize a fost de 8-10.
Dupa reluarea jocului, vicecampionii au trecut la timona. Morell a culcat balonul in terenul timisorenilor, iar Samoa a transformat incercarea(15-10), pentru ca apoi ‘zimbrii’ sa-si mareasca avantajul transformand inca doua lovituri de pedeapsa(21-10). Spiritele s-au incins pe final, iar Rus a vazut cartonasul rosu. Galben-albastrii au incheiat totusi meciul cu inca un eseu, reusit de Moala, dupa o actiune personala a Lui Lemnaru si transformat apoi de Calafeteanu si au luat bonusul defensiv, insa campionii sunt nevoiti sa mai astepte pentru prima victorie pe terenul maramuresenilor.
RCM va disputa ultimul meci din play-off saptamana viitoare la Timisoara contra celor de la CSM Bucuresti. Echipa banateana nu mai poate pierde locul doi pentru finalul play-off-ului si si-a asigurat deja semifinala pe teren propriu.