Puncte pierdute pe final. Politehnica Timisoara a avut victoria in buzunar, dar a irosit-o copilareste la Bacau

TIMISOARA. Ce incepe bine se termina prost. Un proverb atat de banal, dar si de actual, care se potriveste polistilor, care pot spune linistiti ca doar noua ni se poate intampla asa ceva. Politehnica a avut 2-0, era in control deplin la Bacau, dar a terminat meciul in lacrimi, 2-2 in minutul 94!

CITESTE SI: Jumatate dintre tabletele necesare vor ajunge, in sfasit, la elevii din Timisoara si din judet, pentru scoala online. Restul, teoretic, in decembrie

Trebuie spus ca partida a fost arbitrata in cel mai prost mod posibil de Cristina Mariana Trandafir, ajutata la greu si de asistentele Mihaela Tepuasa si Daniela Constantinescu. Doua lovituri de la 11 metri trebuia sa primeasca echipa banateana in primele 20 de minute, dar Trandafir a „dormit” in post, arbitrul central eliminandu-l gratuit pe Axente in minutul 57, la o faza care trebuia sa duca scorul la 3-0. Chiar si asa, modul in care s-au pierdut doua puncte este inadmisibil, Poli luand gol in minutul 83 si 94 la faze banale in care nu s-a reusit respingerea balonului.

Revenind la meci, jocul a fost dominat in mare parte de banateni, mai exact in primele 60 de minute. Elevii lui Alexa si-au creat si destule situatii, unele ratate cu gratie de Axente, mult in umbra jucatorului care sezonul trecut era un adevarat cosmar pentru adversari, dar au marcat si doua goluri. Primul prin Mera in minutul 27, cu o lovitura de cap din pasa excelenta a lui Ivanovici si al doilea chiar prin Ivanovici, care a scapat pe contraatac in minutul 57 si a inscris elegant din careul mare, 0-2.

A urmat apoi decisiva faza din minutul 57. Atunci Plazonja si Axente au scapat spre poarta adversa, Axente s-a impiedicat de un adversar, in timp ce croatul marca. Dar stupoare, arbitrul a anulat golul si i-a dat al doilea galben lui Axente pentru fault in atac si asadar atacantul a fost eliminat.

Poli si-a mai creat sanse pe contraatac, dar Bacaul a prins curaj si a atacat cu toate liniile. Ilie a redus din diferenta cu un sut frumos in minutul 83, iar Zaharia a egalat, cu un alt sut imparabil, in vinclu, la ultima faza.

Asadar, Poli pierde doua puncte imense, Bacaul castiga unul mare, iar fotbalul a pierdut din spectaculozitate din cauza unui arbitraj penibil.

ASU Politehnica: Hindrich – D. Radu, Scutaru, Mera (cpt.), Pamfile – Al. Munteanu, D. Codrea, A. Ignea, Ivanovici – Plazonja, Axente. Au mai jucat: Popovici si Vasile.

In runda urmatoare, ultima a anului, Poli va juca pe teren propriu derby-ul cu Rapid. Pana atunci, banatenii vor mai avea de jucat in Cupa Romaniei, peste 3 zile, cu Universitatea Craiova, liderul ligii secunde.

1. Gașcă aia de impostori si de mafioți de la frf mai bine si-ar deschide o casa de toleranta – ca și marfa!- decat sa strice si ce inca este bun in fotbalul mioritic!