Puncte pentru Timisoara. ASU Poli intoarce extraordinar scorul, iar Ripensia remizeaza la Braila

Etapa buna pentru cele doua reprezentante ale Timisoarei in liga secunda. Atat liderul Ripensia, cat si ASU Poli au obtinut rezultate pozitive in doua deplasari considerate foarte grele, reusind sa revina in joc, desi ambele au fost conduse.

Ripi, patru victorii din patru la incepatul acestui sezon, s-a deplasat la Braila, care etapa anterioara reusea un incredibil 9-0 cu formatia ieseana Miroslava. Banatenii au inceput bine, Matis deschizand scorul din minutul 4, insa in urmatoarea jumatate de ora, gazdele au facut 2-1 dupa reusitele lui Rosu si Puia. In partea secunda, Ripensia a egalat, dupa un 11 metri transformat de Ungureanu si apoi a dominat pana la final, dar tabela a ramas neschimbata, 2-2. Un punct important pentru banateni, care raman astfel neinvinsi.

ASU Poli parea victima sigura la Clinceni, Academica avand 2-0 inca din minutul 15, dupa care a ratat si alte ocazii. Violetii s-au trezit in prelungirile primei reprize, reusind sa marcheze neasteptat de doua ori, prin Staicu si Taub. In partea a doua, timisorenii au jucat in superioritate, dupa un jucator al gazdelor a fost eliminat, si au dat lovitura pe final, cand Sorescu a punctat pentru victorie. Poli obtine astfel a doua victorie externa cu scorul de 3-2 si revine in prim-plan.

Runda viitoare va consemna un duel Timis – Arges, prin partidele ASU Poli – CS Mioveni si Ripensia – FC Arges.